Aktualności

Sprawozdanie ze spotkania inauguracyjnego projekt rozwojowy poświęcony bezpieczeństwu osób niewidomym i słabowidzącym w ruchu drogowym

2012-02-16

Czas czytania: mins

Projekt realizowany w ramach Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod kierownictwem prof. dr hab. Ewy Guzik-Makaruk z Uniwersytetu w Białymstoku, składa się z dwóch części – prawnej i technologicznej.

Część prawna, obejmująca warstwę prawnokarną, kryminologiczną i wiktymologiczną jest realizowana przez Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Założono w niej dokonanie szerokiej analizy obowiązującego ustawodawstwa krajowego i międzynarodowego w zakresie bezpieczeństwa ruchu osób niewidomych i słabowidzących (w tym opracowanie postulatów de lege ferenda). Ustalony zostanie także katalog zagrożeń występujący w ruchu drogowym oraz model miejskiej mapy zagrożeń dla osób niewidomych i słabowidzących poruszających się w przestrzeni zurbanizowanej. Badania empiryczne prowadzone będą między innymi w oparciu o doświadczenia funkcjonariuszy Policji.

Działania związane z częścią technologiczną, koordynowane przez prof. zw. dr hab. Andrzeja Dziecha z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, doprowadzą do wytworzenia prototypu inteligentnego urządzenia mobilnego ułatwiającego lokalizację oraz wspomagającego przemieszczanie się osób niewidomych i słabo widzących w środowisku miejskim. Szczególnie istotne jest rozpoczęcie prac nad stworzeniem nowatorskich narzędzi technologicznych do automatycznej analizy geometrii otoczenia, za pomocą nowoczesnych miniaturowych kamer, które będzie można zamontować np. w okularach.

W spotkaniu inaugurującym projekt udział wzięli przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Urzędu Miasta Krakowa, Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Małopolskiego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Biura ds. Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dyrekcja oraz nauczyciele SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, jak również reprezentanci świata nauki z Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej oraz Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także osoby niepełnosprawne zainteresowane wdrażaniem nowoczesnych technologii.

W spotkaniu inaugurującym projekt udział wzięli przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

W spotkaniu uczestniczył także prof. dr hab. inż. Jerzy Wiciak – Prodziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie, który od wielu lat pracuje nad nowoczesnymi technologiami dla osób niewidomych.

Referaty wygłosili: prof. dr hab. Ewa M. Guzik-Makaruk (UwB), Prof. zw dr. hab. Andrzej Dziech (AGH), mgr Rashel Talukder (PPBW), mgr Katarzyna Heba (PPBW), mgr Rafał Charłampowicz (Uniwersytet Gdański). Warto podkreślić, że wśród Wykonawców projektu znajduje się także kilkanaście osób niewidomych, które zaangażowały się w realizację zarówno zakresu prawnokarnego, jak i technologicznego.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem świata nauki oraz samych beneficjentów, co pokazała intensywna dyskusja, która nastąpiła po wygłoszeniu referatów.

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail