Artykuł

Jakie czynniki prowadzą do dyskryminacji, alienacji i radykalizacji wśród młodzieży?

2022-09-23

Czas czytania: mins

Radykalizacja, polaryzacja, alienacja i ekstremizm są złożonymi procesami, których zapobieganie wymaga kompleksowego podejścia, dlatego w ramach projektu PARTICIPATION wykonaliśmy badania mające na celu analizę czynników prowadzących do tych zjawisk. W badania zaangażowano szeroką grupę lokalnych interesariuszy oraz przedstawicieli młodzieży.

Jako PPBW zorganizowaliśmy dwa warsztaty w dniach 1 i 8 czerwca br. kolejno w Sycowie i Poznaniu. Założeniem tych badań było wypracowanie i promowanie platformy dialogu, wymiany wiedzy i potrzeb, a także identyfikowania i wypracowania strategii radzenia sobie z trudnościami w lokalnej społeczności.

Dostępne są już raporty podsumowujące oba wydarzenia. Zachęcamy do ich lektury, aby dowiedzieć się, które zmienne powodują dyskryminację, alienację i radykalizację młodych ludzi.

Badanie w formule Community Mapping w naszym wydaniu składało się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to analiza ilościowa zrealizowana wśród młodzieży licealnej, uczęszczającej do jednej z wybranych szkół ponadpodstawowych Sycowa i Poznania. Za pomocą kwestionariusza ankiety weryfikowano czynniki, które według młodzieży sprzyjają alienacji, radykalizacji, polaryzacji i ekstremizmowi.

Drugi etap to warsztat Laboratorium Społecznego (ang. Social Lab) zakładający partycypacyjny udział reprezentantów różnych struktur społecznych osadzonych w lokalnej społeczności. W ramach warsztatu uczestnicy mapowali zagrożenia i zasoby w swoich społecznościach, a także pracowali nad rekomendacjami działań w trzech perspektywach czasowych.

Holistyczne podejście interesariuszy umożliwiło poznanie różnych perspektyw identyfikowania atutów i trudności lokalnych społeczności. Warsztaty pokazały, jak ważna jest współpraca interdyscyplinarna w zapobieganiu tak złożonym problemom, jak radykalizacja, polaryzacja, alienacja i ekstremizm. Szczególnie istotne było zaangażowanie młodzieży i oddanie jej głosu, ponieważ pozwalało to na lepsze i głębsze poznanie jej perspektywy. Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że diagnoza społeczna techniką Community Mapping jest bardzo dobrym rozwiązaniem i powinna być wdrażana w lokalnych społecznościach.

Zapraszamy na stronę internetową projektu PARTICIPATION oraz jego profile na portalach FacebookTwitter i LinkedIn.

Wideo podsumowujące warsztaty Community Mapping w Poznaniu i Sycowie:

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail