Wydarzenie

Za nami warsztat pt. „Przeciwdziałanie dezinformacji – odporni obywatele”

8 kwietnia 2022 roku we Wrocławiu odbyły się warsztaty pt. „Przeciwdziałanie dezinformacji – odporni obywatele”, na którym jedni z najważniejszych ekspertów w kraju dyskutowali o tym, jak wygląda dziś walka z dezinformacją oraz co zrobić, aby Polska i Europa mogły tę walkę wygrać. 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polską Platformą Bezpieczeństwa Wewnętrznego (PPBW) oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu, a współorganizatorami byli: europejski projekt EU-HYBNET, Urząd Miejski Wrocławia i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Wydarzenie otworzyli:

  • Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur,
  • Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego KE we Wrocławiu Jacek Wasik,
  • Dyrektor Zarządzający PPBW Rashel Talukder,
  • dr Päivi Mattila, koordynatorka projektu EU-HYBNET i wykładowczyni ​​Uniwersytetu Nauk Stosowanych Laurea, która połączyła się z Wrocławiem z Finlandii.

W pierwszej części warsztatów, odbywających się w historycznej Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia, dr Martyna Bildziukiewicz, Polka stojąca na czele unijnej komórki East Stratcom Task Force, opowiedziała o reakcji UE na rosyjską dezinformację uderzającą w Ukrainę oraz inne europejskiej kraje, a prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych opisała mechanizmy rosyjskiej dezinformacji, także w kontekście bezpieczeństwa Polski. Z kolei prof. Karina Stasiuk-Krajewska z Uniwersytetu SWPS przybliżyła uczestnikom mechanizmy medialne i społeczne dezinformacji. Następnie trzy naukowczynie wzięły udział w dyskusji moderowanej przez eksperta ds. dezinformacji PPBW Daniela Rząsę.

Ta część warsztatów była nagrywana i transmitowana na żywo za pomocą kanału YouTube Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, a nagranie można obejrzeć tutaj.

Raport podsumowujący panele dyskusyjne [POBIERZ]

W drugiej części wszyscy uczestnicy – reprezentujący m. in. instytucje państwowe, w tym służby mundurowe, organizacje pozarządowe, samorządy, uniwersytety i niezależne organizacje fact-checkingowe, dyskutowali w trzech grupach warsztatowych nad tematami związanymi z dezinformacją i edukacją medialną, wypracowując wspólnie, po raz pierwszy w Polsce w tak różnorodnych zespołach, rekomendacje w dziedzinie zapobiegania zagrożeniom hybrydowym.

Ich zalecenia zostaną zebrane przez PPBW i przekazane do Komisji Europejskiej, polskich instytucji rządowych i samorządowych, a także uwzględnione w ramach prac przy paneuropejskim projekcie EU-HYBNET, którego celem jest rozwój europejskiej sieci umożliwiającej przygotowanie się na zagrożenia hybrydowe, ich wcześniejsze wykrywanie i zwalczanie.

Celem wydarzenia jest przeprowadzenie dyskusji nt. dezinformacji i zagrożeń hybrydowych i wypracowanie konkretnych rekomendacji działań na poziomie krajowych i europejskich, tak żebyśmy mogli w kolejnych miesiącach i latach wdrażać te pomysły – oczywiście zdając sobie sprawę, że to tylko kolejny, mały krok tego ogromnego obszaru – mówił podczas otwarcia warsztatów Dyrektor Zarządzający PPBW Rashel Talukder.

Wydarzenie odbywało się w ramach cyklu Conference on the Future of Europe, zainicjowanego przez Komisję Europejską, mającego na celu szeroką debatę społeczną na temat rekomendacji dla prowadzenia polityk europejskich.

W przypadku pytań lub chęci włączenia się w działania związane z walką z dezinformacją, organizowane przez PPBW, prosimy o kontakt z Magdą Okuniewską (magda.okuniewska@ppbw.pl).

Data
2022-04-08
Lokalizacja
Wrocław
Organizator
PPBW i Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu
ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail