Artykuł

Wpływ projektu FORMOBILE na obszar analizy śledczej urządzeń mobilnych

2022-06-07

Czas czytania: mins

Realizację projektu FORMOBILE zwieńczyła konferencja podsumowująca wyniki przeprowadzonych działań, która odbyła się w dniach 28-29 kwietnia br. w Hadze. Rezultaty wykonanych prac są widoczne szczególnie w trzech obszarach obejmujących narzędzia, szkolenia oraz standaryzację.

Narzędzia

Zespół projektowy pracował nad rozwojem łącznie 12 rozwiązań ułatwiających analizę urządzeń mobilnych. Dzięki temu w krótkim okresie udało się wspomóc pracę służb poprzez udostępnienie programów do m.in. do pozyskiwania danych, ich deszyfrowania oraz dalszej analizy. Zaangażowanie w FORMOBILE firmy MSAB, jednego z większych międzynarodowych przedsiębiorstw specjalizujących się w tej dziedzinie, pozwoliło znacznie usprawnić cały proces. Niektóre z narzędzi opracowanych w ramach projektu znajdą się Repozytorium Europolu dla organów ścigania. Ponadto FORMOBILE udostępnia również swoje zasoby na Github pod tym linkiem.


FORMOBILE Final Event

Szkolenia

Bardzo istotnym aspektem wpływającym na efektywność wykonania działań związanych z analizą śledczą urządzeń mobilnych jest poziom wiedzy posiadanej przez osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie tego procesu. W związku z tym FORMOBILE od początku stawiał kwestie szkoleniowe na wysokim miejscu wśród priorytetowych zadań do wykonania. W trakcie czasu trwania projektu zespół opracował trzy pilotażowe kursy, które niebawem będą dostępne publicznie oraz specjalistyczne warsztaty dla laboratoriów kryminalistycznych. Nawiązana współpraca z Europejską Grupą ds. Szkolenia i Edukacji w Zakresie Cyberprzestępczości (ECTEG) zbudowała natomiast podstawy do kontynuacji działań rozpoczętych przez FORMOBILE.


FORMOBILE Final Event

Standaryzacja

Realizacja prac z dziedziny analizy urządzeń mobilnych może być utrudniona w przypadku, gdy nie ma jasnych zasad określających, jaką drogę powinien przejść dowód od momentu jego zabezpieczenia do wykorzystania go w sądzie. W wyniku tego praca nad standardem związanym z obszarem zainteresowań FORMOBILE okazała się jednym z głównych tematów całej inicjatywy. Wspólny wysiłek ponad 50 ekspertów z przeszło 30 organizacji pozwolił opracować kluczowy dokument zapowiadający zmiany w sposobie procedowania urządzeń mobilnych podczas ich analizy. Umowa Warsztatowa CEN-CENELEC (17865) jest publikacją zawierającą praktyczne informacje dla służb oraz innych stron zaangażowanych w łańcuch analizy śledczej urządzeń mobilnych.

W przypadku zainteresowania poszczególnymi wynikami FORMOBILE prosimy o kontakt z zespołem projektowym: communication@formobile-project.eu. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z ostatnim newsletter projektu dostępnym pod tym linkiem.

(zdjęcia: MSAB)

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail