Webinarium PPBW z udostępniania informacji publicznej

2020-04-17

Czas czytania: mins

Ze względu na zawieszenie stacjonarnych szkoleń, Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego poszerza swoją ofertę o kursy online. Już teraz zapraszamy na pierwsze webinarium pt. „Udostępnianie informacji publicznej w praktyce”.


rejestracja-webinariun-button

Informacje ogólne:

Webinarium zostanie podzielone na 3 bloki.

Termin:
28.04.2020, 14:00-16:00
29.04.2020, 17:00-19:00
30.04.2020, 17:00-19:00

Cena:
Cena za osobę wynosi 100,00 zł brutto / 81,30 zł netto.
Podany koszt obejmuje: dostęp do webinarium przez wszystkie 3 dni szkolenia, dostęp do materiałów szkoleniowych w formie elektronicznej oraz certyfikat w wersji papierowej.

W przypadku finansowania udziału w szkoleniu w min. 70% ze środków publicznych, koszt webinarium zostanie zwolniony z podatku VAT.

Forma webinarium:

W każdym dniu webinarium realizowany będzie wykład wraz z prezentacją oraz przeprowadzone zostaną ćwiczenia praktyczne pozwalające utrwalić zdobytą wiedzę. Omawiany program jest zgodny z programem, który realizowany będzie na szkoleniach stacjonarnych.

Realizacja webinarium umożliwia kontakt z trenerem – będą mieli Państwo możliwość komunikowania się z prowadzącym poprzez czat, na którym na bieżąco można zadawać pytania. Trener przewiduje możliwość zadawania pytań także poprzez mikrofon. Zapraszamy również do takiej formy kontaktu i prosimy o wyposażenie się w mikrofon na czas trwania spotkania.

Cel webinarium:

 • Zdobycie i usystematyzowanie wiedzy z zakresu stosowania przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej w praktyce, kwalifikowania wniosków i bezpiecznego udostępniania informacji.
 • Zaznajomienie uczestników z rzecznictwem sądów administracyjnych w sprawach o interpretację treści zawartych w ustawie o dostępie do informacji publicznej.
 • Wyjaśnienie problematycznych zagadnień związanych z praktycznym stosowaniem przepisów ustawy o dostęp do informacji publicznej.
 • Zapoznanie uczestników z istotą ponownego wykorzystania informacji publicznej.
 • Wskazanie dobrych praktyk oraz ugruntowanego orzecznictwa sądowego.

Korzyści dla uczestników:

 • Umiejętność prawidłowego zakwalifikowania wniosku o udostępnienie informacji publicznej.
 • Wzrost świadomości na temat stosowania przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej w praktyce.
 • Znajomość orzecznictwa dotyczącego ograniczeń dostępu do informacji publicznej ze względu na ochronę prywatności.
 • Materiał dydaktyczny dla uczestników webinarium.

Trener:

Radca prawny, ekspert i szkoleniowiec Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego w obszarze dostępu do informacji publicznej oraz ochrony danych osobowych. Posiada doświadczenie w szkoleniu zarówno administracji publicznej, jak i służb mundurowych. Audytor i koordynator zespołu audytowego z zakresu przetwarzania danych osobowych w świetle RODO oraz normy ISO 37001 „System zarządzania działaniami antykorupcyjnymi” w instytucjach publicznych i firmach prywatnych.

Wymagania techniczne:

Webinarium realizowane jest poprzez platformę ClickMeeting – www.clickmeeting.com. Udział w webinarium nie wymaga instalowania na swoim komputerze żadnego oprogramowania i jest możliwy z poziomu dostępu do przeglądarki internetowej. W celu zagwarantowania bezproblemowego dostępu do treści webinarium prosimy o zapewnienie odpowiednich warunków technicznych do tego celu.

Wymagania, które muszą zostać spełnione:

 • Procesor dwurdzeniowy 2GHz lub lepszy (zalecany czterordzeniowy),
 • 2 GB pamięci RAM (zalecane 4 GB lub więcej),
 • System operacyjny Windows 8 (zalecany Windows 10), Mac OS wersja 10.13 (zalecana najnowsza wersja), Linux, ChromeOS,
 • ClickMeeting jest platformą opartą na przeglądarce internetowej, dlatego wymagane jest korzystanie z ich najaktualniejszych oficjalnych wersji: Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Edge, Opera oraz Yandex,
 • ClickMeeting współpracuje z wszystkimi wbudowanymi w laptopy kamerami oraz większością kamer internetowych. Bardziej zaawansowana lub profesjonalna kamera może wymagać instalacji dodatkowego oprogramowania lub sprzętu,
 • Do korzystania z webinarium na urządzeniach mobilnych wymagane jest pobranie odpowiedniej aplikacji ze sklepu internetowego iTunes lub Google Play,
 • Do korzystania z webinarium niezbędne jest podłączenie prawidłowo działających słuchawek lub głośników. W trakcie webinarium będzie możliwość skorzystania z mikrofonu. Kamera nie jest wymagana. Urządzenia te nie powinny być jednocześnie używane przez inne aplikacje.
 • Dodatkowe informacje dostępne są również na stronie ClickMeeting.com https://knowledge.clickmeeting.com/pl/.

Plan szkolenia:

I dzień szkolenia

wtorek, 28.04.2020, godzina: 14:00-16:00

o    Omówienie podstawowych aktów prawnych związanych z procedurą udostępniania informacji publicznej [Konstytucja RP, Ustawa o dostępie do informacji publicznej, Kodeks postępowania administracyjnego (KPA). Korelacja KPA do postępowania regulowanego ustawą o dostępie do informacji publicznej].

o    Zakres podmiotowy i przedmiotowy ustawy.

o    Definicje informacji publicznej.

o    Co jest informacją publiczną, a co nie jest. Jakie informacje podlegają udostępnianiu.

o    Kto jest zobowiązany do udzielenia informacji publicznej i kto może dostęp uzyskać.

o    Informacja prosta, a informacja złożona (przetworzenie, przekształcenie, anonimizacja).

o    Studium przypadku.

 

II dzień szkolenia

środa, 29.04.2020, godzina: 17:00-19:00

o    Formy udostępniania informacji publicznej (BIP, centralne repozytorium, wniosek).

o    Formy wniosków (pytania zadawane pismem, mailem, telefonicznie, anonimy).

o    Pracownicy urzędów, funkcjonariusze publiczni i osoby pełniące funkcje publiczne – do jakich informacji o tych osobach ma prawo obywatel.

o    Dane osobowe a informacja publiczna.

o    Naruszenie dóbr osobistych w kontekście informacji publicznej.

o    Ograniczenia w dostępie do informacji publicznej (ochrona danych osobowych, tajemnice ustawowo chronione).

o    Zasady udostępniania informacji objętych tajemnicą.

o    Studium przypadku.

III dzień szkolenia

czwartek, 30.04.2020, godzina: 17:00-19:00

o    Terminy związane z udzielaniem odpowiedzi dotyczącej informacji publicznej.

o    Omówienie terminów oraz pokrótce procedury sądowo administracyjnej w kontekście dostępu do informacji publicznej.

o    Kiedy można odmówić udzielenia informacji publicznej, jakie powołać podstawy prawne.

o    Bezczynność podmiotu zobowiązanego do udzielenia informacji, jakie grożą konsekwencje.

o    Koszty związane z przygotowaniem inf. publicznej (koszty osobowe i rzeczowe) oraz kiedy można obciążyć nimi wnioskodawcę.

o    Sankcje za nieudzielenie inf. publicznej.

o    Studium przypadku.

o    Podsumowanie + dyskusja.

Jak wziąć udział w webinarium?

 1. Aby otrzymać możliwość dołączenia do webinarium, należy wykonać zgłoszenie poprzez nasz formularz zgłoszeniowy: www.ppbw.pl/szkolenia-i-audyty/rejestracja-webinaria.
 2. W zgłoszeniu prosimy o podanie niezbędnych informacji. Udział w szkoleniu jest certyfikowany, dlatego prosimy o podanie pełnego imienia oraz nazwiska. Prosimy również o podanie prawidłowego adres e-mail, w przeciwnym razie zaproszenie z linkiem umożliwiającym dołączenie do webinarium do Państwa nie dotrze.
 3. Wykonanie zgłoszenia jest jednoznaczne z akceptacją przez Państwa regulaminu udziału w webinarium.
 4. Dostęp do szkolenia będzie możliwy dopiero po opłaceniu w nim udziału
 5. Po wpłynięciu do nas zgłoszenia, w ciągu 24 godzin (1 dzień roboczy) otrzymacie Państwo zwrotny mail, w którym zostaną wysłane szczegółowe informacje o procesie rejestracji na webinarium i możliwych formach płatności.
 6. W mailu potwierdzającym przyjęcie zgłoszenia otrzymacie Państwo mail z linkiem prowadzącym bezpośrednio do rejestracji na webinarium. W tym kroku należy wykonać rejestrację i dokonać płatności poprzez system PayPal lub kartą kredytową. Po opłaceniu udziału w webinarium otrzymacie Państwo kolejny mail z linkiem dostępu do webinarium. Jeśli wybierzecie Państwo płatność drogą przelewu bankowego, prosimy o opuszczenie strony (po rejestracji) i wykonanie przelewu bankowego z podaniem w tytule swojego imienia, nazwiska i tytułu webinarium. Po zaksięgowaniu wpłaty na naszym koncie zostanie do Państwa wysłany mail z linkiem dostępu do webinarium.
 7. Aby dołączyć do spotkania, prosimy o kliknięcie w przesyłany link na kilkanaście minut przed planowanym rozpoczęciem szkolenia.


Webinarium PPBW - informacja publiczna

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

  Freshmail

  Przemysław Dobrzyński

  Starszy Specjalista ds. Komunikacji

  I’ve worked at PPHS since November 2017. For a long time I was responsible for the both international and national security projects implementation. Due to the development of PPHS and founding of the Communication Department, I was promoted to the strictly communication-related position.

  Currently, I’m the Communication & Dissemination Manger in the EU-funded PREVENT PCP and SAFE-CITIES projects in the area of security. Also, my responsibilities include managing the online channels administrated by PPHS and supporting the team in ongoing tasks.

  I have a diverse set of skills, which allows me to complete various tasks, such us content creation (texts, photos, videos), communication & processes planning, community and relations building, as well as online platforms management.

  Join our Newsletter!

  PPHS's Trainings Contact Form

  Freshmail

  Przemyslaw Dobrzynski

  Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

  I’ve worked at PPHS since November 2017. For a long time I was responsible for the both international and national security projects implementation. Due to the development of PPHS and founding of the Communication Department, I was promoted to the strictly communication-related position.

  Currently, I’m the Communication & Dissemination Manger in the EU-funded PREVENT PCP and SAFE-CITIES projects in the area of security. Also, my responsibilities include managing the online channels administrated by PPHS and supporting the team in ongoing tasks.

  I have a diverse set of skills, which allows me to complete various tasks, such us content creation (texts, photos, videos), communication & processes planning, community and relations building, as well as online platforms management.

  Join Our Team

   Consent*
   Freshmail