Artykuł

Warto dążyć do sukcesu na Horyzoncie – Polskie projekty w najbliższej przyszłości

2023-02-02

Czas czytania: mins

Początki zazwyczaj bywają trudne. Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego (PPBW) ma dziś na swoim koncie udział w kilkudziesięciu projektach krajowych i międzynarodowych, ale osiągnięcie tego sukcesu nie obyło się bez porażek. Swoje doświadczenia niedawno omówił Rashel Talukder podczas Dnia Informacji Horyzontu Europa 2023.

Warszawskie spotkanie organizowane przez Krajowy Punkt Kontaktowy (KPK) Programów Badawczych UE NCBR odbyło się 12 stycznia. Była to okazja nie tylko do zapoznania się z nowościami w Programie pracy na lata 2023-2024, ale też do wysłuchania wartościowych prelekcji.

Wymiana wiedzy

Wystąpił między innymi Rashel Talukder – dyrektor zarządzający PPBW i omówił doświadczenia organizacji w realizowaniu projektów europejskich i składaniu wniosków jako koordynator.

Nasze początki w projektach UE nie od razu okazały się sukcesem. Pierwsze wnioski, do których dołączyliśmy jako partner, nawet nie dostały dofinansowania” – mówił. Zachęcał jednak zgromadzonych do podejmowania swoich prób, ponieważ dopiero to pozwala na zdobycie cennego doświadczenia i nawiązania ważnych kontaktów.

Podzielił się również ważną wskazówką, aby przy pisaniu wniosków i przed ich finalnym złożeniem, zlecać je do sprawdzenia native speakerom. Przy wadze projektu błędy językowe mogą wydawać się błahostką, ale niestety mogą wpłynąć negatywnie na rozparzenie aplikacji przez instytucje przydzielające fundusze.

Sala zaangażowanych uczestników podczas prelekcji - horyzont europa

Największym zainteresowaniem widowni cieszyła się część konferencji poświęcona składaniu wniosków. Uczestnicy pytali w szczególności o zaangażowanie użytkowników końcowych w prace konsorcjum. Czy jest ona konieczna, jakie ma znaczenie i jak wpływa na rozwój projektu? Zarówno Rashel Talukder, jak i Renata Rycerz, ekspert z KPK podkreślili, że ich obecność w roli partnera jest niezbędna z wielu względów. Przy ocenie liczy się bowiem nie tylko liczba partnerów, ale też ich różnorodność, dostosowana do obszaru tematycznego. Ponadto wpływają oni bardzo pozytywnie na dopasowanie efektów działań do potrzeb docelowych odbiorców.

Do dyskusji wiele wniosły prelekcje związane z Klastrem Bezpieczeństwa cywilnego na rzecz społeczeństwa. Głos zabrała wspomniana już Renata Rycerz. Klaster 3., o którym tu mowa, ma na celu wspieranie realizacji priorytetowych założeń polityki Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa. Wiążą się one między innymi z wyzwaniami i zagrożeniami takimi jak przestępczość, cyberbezpieczeństwo, terroryzm, a także klęski żywiołowe i katastrofy spowodowane przez człowieka.

Networking

Dzień Informacji Horyzontu Europa 2023 był również doskonałą okazją do poznania świata projektów europejskich, w szczególności dla osób, instytucji i firm, które do tej pory nie były zaangażowane w ich realizację, a chciałyby w nich uczestniczyć. Podczas całego wydarzenia dostępne były stoiska informacyjne polskich podmiotów podejmujących europejskie projekty badawcze i rozwojowe. Wśród nich można było znaleźć stanowiska firm, uczelni, przedstawicieli Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich oraz ekspertów KPK.

Z radością wzięliśmy czynny udział w wystawie! Wykorzystaliśmy to jako szansę do przedstawienia naszej działalności, realizowanych współprac oraz obszaru szkoleniowego. Udało nam się również zainteresować uczestników aktualnie realizowanymi przez nas projektami. Największym zainteresowaniem cieszyły się projekty z zakresu cyberbezpieczeństwa, między innymi CYCLOPES. Odwiedzający zwracali uwagę także na naszą ofertę szkoleniową dla szkół i instytucji publicznych. Stoisko informacyjne i obecność naszych przedstawicieli pozwoliła na wymianę kontaktów, które być może w przyszłości zaowocują podjęciem wspólnych inicjatyw.

Również dla nas to wydarzenie zaowocowało zdobyciem praktycznej wiedzy dotyczącej programu Horyzont Europa. Stworzyło również okazję do wymiany doświadczeń i networkingu.

Więcej informacji znajduje się na stronie organizatora.

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail