Artykuł

Walka z wykorzystywaniem seksualnym dzieci – start projektu ARICA

2023-01-25

Czas czytania: mins

Mimo rosnących starań organów ścigania, wciąż rosną też liczby zgłoszonych przypadków seksualnego wykorzystania dzieci. Statystyki te budzą grozę, ale nie ustają również inicjatywy mające na celu odwrócić ten trend.

Amerykańska organizacja pozarządowa National Centre for Missing and Exploited Children (NCMEC – Narodowe Centrum Zaginionych i Wykorzystywanych Dzieci) przygotowała raport CyberTip za rok 2021. Wynika z niego, że NCMEC otrzymała w tamtym roku 29,3 miliona zgłoszeń o podejrzeniu wykorzystywania seksualnego dzieci. Był to wzrost o prawie 8 milionów (35%!) zgłoszeń od 2020 r., z przewidywaniami, że w 2022 r. nastąpi dalszy wzrost tej liczby.

Aż 99% zgłoszeń dotyczyło materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci, czyli zdjęć i nagrań wideo. Zgłoszenia te były później przetwarzane w celu identyfikacji ofiar i wsparcia organów ścigania na całym świecie w ochronie dzieci i pomocy ocalałym w odbudowie swojego życia.

Europejski wkład

W Europie rozwija się obecnie wiele inicjatyw mających walczyć z wykorzystaniem seksualnym dzieci. Komisja Europejska przyznaje dotacje państwom członkowskim i programom badawczym, które mogą pomóc w budowaniu bezpieczniejszej Europy, zwłaszcza dla dzieci. Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego (PPBW) przyłączyła się właśnie do kolejnego projektu w tej przestrzeni.

Projekt ARICA (Ocena wskaźników ryzyka seksualnego wykorzystania dzieci) jest realizowany przez konsorcjum instytucji badawczych, firm technologicznych i organów ścigania z ośmiu krajów Europy. Opracowuje ono program identyfikacji ryzyka bezpośredniego zagrożenia dla dzieci i społeczeństwa.

Celem projektu jest wsparcie organów ścigania w walce z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Opracowuje on technologie, które zwiększą możliwości prokuratury i policji w dochodzeniach dotyczących materiałów online przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Po zakończeniu projektu technologie te pozostaną bezpłatne dla organów ścigania.

PPBW jest odpowiedzialna w nim za komunikację oraz rozpowszechnianie rezultatów, co jest kluczowe, żeby opracowane narzędzia trafiły do użycia w instytucjach chroniących dzieci przed wykorzystaniem seksualnym, a praktycy zostali w pełni przeszkoleni z ich stosowania.

Więcej informacji o projekcie ARICA znajduje się tutaj.

Wyzyskiwanie i wykorzystywanie seksualne dzieci to bardzo złożony problem, z którym należy walczyć różnymi środkami. Zapobieganie jest jednym z ważnych podejść do wyzwań stojących przed współczesnymi społeczeństwami, dlatego z dumą możemy dodać, że PPBW ma swój wkład w tego typu przedsięwzięcia również w innym projekcie, tym razem jako koordynator. Projekt 2PS (Zapobieganie i Ochrona poprzez Wsparcie) walczy z wykorzystywaniem i wyzyskiem seksualnym dzieci wzmacniając działania prewencyjne. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.






EU flag 150

Ten projekt został ufundowany ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Program
Komisji Europejskiej – Policja. Numer grantu 101084525

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail