O projekcie

Projekt wdrażający pilotażowo edukacyjny program zapobiegający radykalizacji wiodącej do dyskryminacji i mowy nienawiści pn. „ROZUMIEM=SZANUJĘ”, który został opracowany zgodnie z modelem logicznym, ugruntowanym w naukach społecznych i opartym na dowodach pochodzących z diagnozy zagrożenia radykalizacją i potrzeb w zakresie jej zapobiegania, przeprowadzonej w Polsce w 2020 roku wśród nauczycieli oraz uczniów.

Celem głównym programu jest promocja zachowań wolnych od wszelkich form radykalizmu, dyskryminacji i mowy nienawiści wśród uczniów i nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim (Partnera projektu), rodziców oraz w środowisku lokalnym.

Program zakłada, poprzez dialog i aktywne uczestnictwo: wyposażenie adresatów w rzetelną wiedzę na temat procesów radykalizacji prowadzących do dyskryminacji i mowy nienawiści, w tym skutków prawnych i społecznych przestępstw motywowanych nienawiścią; zaangażowanie ich w konstruktywną dyskusję nad polaryzacją społeczną prowadzącą do braku tolerancji dla odmienności; wzmocnienie umiejętności psychospołecznych sprzyjających pozytywnej komunikacji w środowiskach rówieśniczym, rodzinnym i szkolnym; umożliwienie rozwijania hobby. Zaplanowane działania edukacyjne (warsztaty, dyskusje, dni tematyczne), ćwiczenia umiejętności życiowych (psychologicznych i społecznych, radzenia sobie ze stresem i agresją, budowania samokontroli) oraz zajęcia wolnoczasowe wzbogacą ofertę profilaktyczną szkoły (Partnera) oraz pozwolą na osiągnięcie założonych celów.

Projekt wdrażający program realizowany jest przez Polską Platformę Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wielkopolskim w okresie Grudzień 2021 – Czerwiec 2022.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Projekt w liczbach

6 ekspertów
8 działań
170 uczestników

Eksperci

Marzena Kordaczuk-Wąs
Monika Wiktorowicz-Sosnowska
Kinga Białek
Mirosława Korejba
Jakub Horn
Jadwiga Mazur
Kamila Szymankiewicz

Autorka programu i Koordynatorka Merytoryczna

Marzena Kordaczuk-Wąs, doktor nauk społecznych, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizująca się w socjologii bezpieczeństwa i działaniach społecznych zapobiegających przestępczości i innym negatywnym zjawiskom społecznym. Przez osiemnaście lat pełniła służbę w polskiej policji, zajmując się koordynacją zagadnień związanych z policyjną profilaktyką społeczną. Aktualnie pracuje w European Union Agency for Law Enforcement Training (CEPOL) w Budapeszcie.

Program został opracowany przez dr Kordaczuk-Was na podstawie naukowej diagnozy przeprowadzonej w 2020 roku wśród uczniów i nauczycieli. Pokazała ona bowiem występowanie zachowań polegających na używaniu mowy nienawiści, przejawów dyskryminacji i innych radykalnych postaw, tym samym potwierdzając konieczność opracowania i wdrożenia powyższego programu. Łącznie 54% nauczycieli zadeklarowało bowiem występowanie takich zachowań dyskryminacyjnych w środowiskach lokalnych i rodzinnych, zaś 39% uczniów wskazało na ich występowanie. proces przygotowania programu zapobiegającego radykalizacji wiodącej do dyskryminacji i mowy nienawiści został ugruntowany w koncepcie socjologii relacyjnej wpisanej dodatkowo w przestrzeń intelektualną paradygmatu realizmu krytycznego skłaniającego do głębokiej refleksji i przebudowania od korzeni zarówno sposobu myślenia jak i działania.

Koordynacja techniczna projektu

Martyna Kąkalec
Natalia Jarmużek - Troczyńska

Aktualności

Harmonogram

Rezultaty

Galeria

Kontakt

Martyna Kąkalec
Młodszy Specjalista ds. Realizacji Projektów
Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny
ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail