Radykalizacja to zjawisko niezwykle złożone, dlatego zrozumienie i przeciwdziałanie jej wymaga interdyscyplinarnej wiedzy i zaawansowanych narzędzi. Wypracowanie ich jest jednak koniecznością, jeśli chcemy uniknąć napięć, destabilizacji, przemocy czy, w skrajnych przypadkach, terroryzmu. Potrzeba nam multidyscyplinarnego podejścia, wielosektorowej współpracy i dzielenia się wynikami badań ponad granicami.
Radykalizacja. Przegląd PPBW 2024
Zarówno w Polsce, jak i w Europie od lat prowadzone są intensywne prace nad tworzeniem społeczeństwa odpornego na zjawisko radykalizacji. W Polskiej Platformie Bezpieczeństwa Wewnętrznego tematyką tą zajmujemy się od 2016 roku w ramach różnorodnych inicjatyw. Pozwala nam to dobrze rozumieć potrzebę dalszych badań, udoskonalania narzędzi, oferowania rekomendacji i szkoleń. Ponadto bliska jest nam idea wymiany informacji na poziomie krajowym i europejskim, by synchronizować się, a nie dublować, znać dobre praktyki i rozwiązania, tworzyć sieci wymiany doświadczeń, podnosić świadomość oraz budować kompetencje.
PLATFORMA jest dla nas projektem pilotażowym nastawionym na dzielenie się wiedzą. Wydanie, które oddajemy w Państwa ręce, postanowiliśmy poświęcić właśnie RADYKALIZACJI, która jest zjawiskiem zasługującym na szczególną uwagę i wymagającym nieustannej pracy profilaktycznej. W zawartych tu tekstach nie wyczerpujemy jednak tego tematu, bo nie taki jest cel. Zamiast tego chcemy włączyć nasz głos do dyskursu, prezentując wybrane wątki, których radykalizacja jest wspólnym mianownikiem.
Siedem artykułów zostało ułożonych w trzech blokach: WIEDZA, POTRZEBY, ROZWIĄZANIA. Znajdą tu Państwo także nieco informacji na temat nowo uruchomionej inicjatywy Komisji Europejskiej „EU Knowledge Hub w zakresie przeciwdziałania radykalizacji”. Mamy nadzieję, że PLATFORMA i zebrane w niej tematy będą inspirować do dalszych dyskusji, badań, działań, wdrożeń oraz współprac. Treść artykułów bazuje na doświadczeniach, wiedzy i subiektywnej opinii ich autorów.
Jeżeli inicjatywa ta spotka się z Państwa entuzjazmem, będziemy zmotywowani do pracy nad kolejnymi edycjami, również w innych obszarach tematycznych związanych z bezpieczeństwem. Wszystkich zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu poprzez adres mailowy platforma@ppbw.pl.
Na koniec, składam serdecznie podziękowania dla autorów artykułów – ekspertów współpracujących z Polską Platformą Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Bardzo dziękuję także zespołowi PPBW – Łukaszowi Kielbanowi – redaktorowi prowadzącemu, Magdzie Okuniewskiej – odpowiedzialnej za kontakt z autorami i tłumaczenie tekstów oraz Adamowi Michalakowi – odpowiedzialnemu za projekt graficzny oraz skład.