Zakończony projekt

SYSTEM TŁUMACZENIA

automatycznego na potrzeby poprawy bezpieczeństwa

Informacje o projekcie

Fundusz
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Opis

Projektowany system tłumaczenia automatycznego zapewni wysoką jakość tłumaczenia dzięki wykorzystaniu korpusów z dziedziny bezpieczeństwa publicznego. Korpusy te zostaną wykorzystane w dwojaki sposób:

  • Uzyskany zostanie słownik polsko-angielski fraz o wielkości przekraczającej 1 milion jednostek;
  • Zbudowana zostanie pamieć tłumaczeń, w której przechowywane będzie ponad 8 milionów jednostek tłumaczenia.

System translacji automatycznej może zrealizować postulat niezwykle trudny do osiągnięcia w tłumaczeniu ludzkim: jednorodność tłumaczenia terminologii. Na przykład, z korpusu odpowiadających sobie tekstów z Oficjalnego Dziennika Unii Europejskiej w języku polskim i angielskim, który składa się z ok. 2 500 000 jednostek tłumaczenia, udało się automatycznie wyekstrahować 470 000 różnych fraz języka angielskiego (tradycyjne wielkie słowniki zawierają zaledwie od 50 000 do 80 000 fraz). Wstępna analiza wykazuje, że około 60% z tych fraz stanowią terminy, które powinny zostać przełożone na język polski w jeden określony sposób (tymczasem w analizowanych dokumentach większość terminów posiada dwa lub więcej różnych odpowiedników). Od tłumaczenia dokumentów istotnych dla bezpieczeństwa oczekuje się natomiast, by zdania tej samej treści były zawsze przełożone w ten sam sposób.

Prace będą koncentrować się przede wszystkim nad zapewnieniem wysokiej jakości tłumaczenia z języka angielskiego na język polski i odwrotnie. Wytworzony system umożliwi jednakże tłumaczenie z i na inne języki: w szczególności niemiecki, rosyjski i francuski, czyli języki najważniejsze z punktu widzenia geopolitycznego położenia Polski. W celu uzyskania poprawnej analizy składniowej tych języków, zostaną wykorzystane nowoczesne modele lingwistyczne oparte na istniejących korpusach opisanych składniowo.

Osiągnięte narzędzia będą mogły być wykorzystywane do tłumaczenia w sposób automatyczny dokumentów Unii Europejskiej, np. w Systemie Informacyjnym Schengen. Zastosowanie tłumaczenia automatycznego będzie również bardzo przydatne w czasie międzynarodowych imprez masowych, w znacznym stopniu usprawniając prace organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, np. podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012. Prowadzone badania mają na celu stworzenie prototypu systemu tłumaczenia mowy. We współpracy z zespołem prof. Grażyny Demenko, który w ramach PPBW realizuje projekt rozpoznawania mowy ciągłej języka polskiego, zrealizowany został prototyp systemu tłumaczenia mowy języka polskiego i angielskiego.

Cele

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie systemu tłumaczenia automatycznego wysokiej jakości na potrzeby poprawy bezpieczeństwa międzynarodowego.

Konsorcjum

Kierownik projektu:

  • Prof. dr hab. Krzysztof Jassem – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Instytucja realizujące projekt:

  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wydział Matematyki i Informatyki.

Finansowanie

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie?

Napisz do nas: projekty@ppbw.pl

Informacje o projekcie

Finansowanie
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Powiązane aktualności

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail