Zakończony projekt

NADUŻYCIA

korzystania z telefonów alarmowych

Informacje o projekcie

Fundusz
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Opis

Telefony alarmowe często bywają niewłaściwie wykorzystywane i nadużywane przez osoby, które wywołują fałszywe alarmy o kosztownych i potencjalnie groźnych, a także nieodwracalnych skutkach (np. w przypadku niepotrzebnej ewakuacji szpitali). Istnieje także niebezpieczeństwo ich potencjalnego wykorzystania przez terrorystów i zorganizowane grupy przestępcze nawet o zasięgu międzynarodowym. Problematyka ta nabiera szczególnego znaczenia w związku z organizacją w Polsce mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012.

​Bezpośrednie przeszukiwanie bazy pełnych nagrań w celu klasyfikacji i ustalania tożsamości osób jest mało efektywne, czasochłonne, żmudne i wymaga dużych zasobów ludzkich oraz programowo-sprzętowych do analizy zebranych danych. Dlatego istnieje potrzeba opracowania systemu do wspomagania efektywnego rozpoznawania osób niewłaściwie korzystających z telefonów alarmowych, co znacznie ułatwi walkę z przestępczością.

Ważnym zastosowaniem tego systemu będzie także analiza danych audio pozyskiwanych w wyniku kontroli operacyjnej. W tym celu przewiduje się opracowanie zestawu narzędzi programowych do poprawy jakości odsłuchiwanych nagrań oraz do wspomagania ich transkrypcji.

Opracowany w tym projekcie system będzie służył do utworzenia i rozbudowy bazy danych przechowującej zwięzłe syndromy (tj. portrety głosu, cechy artykulacji i języka, a także inne dane, takie jak np.: płeć, przybliżony wiek osoby, grupa społeczna, obszar pochodzenia), które będzie można pozyskać na postawie analizy zarejestrowanych rozmów telefonicznych z telefonów alarmowych w celu szybkiego i efektywnego przeszukiwania takiej bazy i kojarzenia rezultatów z bazą pełnych nagrań rozmów (przechowywanych standardowo). W wyniku przeszukiwania tych syndromów zostanie określony krąg osób, które najlepiej odpowiadają zadanemu syndromowi i w związku z tym zostaną wytypowane do dalszej analizy.

Opracowany system będzie można wykorzystywać w Policji zarówno na etapie czynności operacyjnych jak i procesowych. Po wytypowaniu kręgu osób, których głos, język i inne cechy są podobne do rozpatrywanego nagrania, dalsze analizowanie całych wytypowanych nagrań będzie możliwe metodami klasycznymi.

Cele

Zamierzeniem projektu jest stworzenie systemu monitorowania przypadków nadużyć korzystania z telefonów alarmowych w celu szybkiej klasyfikacji i ustalania tożsamości osób nadużywających.

Konsorcjum

Kierownik projektu:

  • Prof. dr hab. inż. Adam Dąbrowski – Politechnika Poznańska.

Instytucja realizujące projekt:

  • Politechnika Poznańska, Wydział Informatyki i Zarządzania.

Finansowanie

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie?

Napisz do nas: projekty@ppbw.pl

Informacje o projekcie

Finansowanie
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Powiązane aktualności

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail