Witryna społecznościowa prezentująca projekty finansowane przez UE i inne inicjatywy przeciwdziałające wykorzystywaniu i wyzyskiwaniu seksualnemu dzieci, podnosząca świadomość wśród specjalistów, decydentów, rządów i obywateli.
Kontekst
24 lipca 2020 r. Komisja Europejska przyjęła strategię na rzecz skuteczniejszej walki z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. W dokumencie przedstawiono szeroki zakres działań mających na celu przeciwdziałanie rosnącemu zagrożeniu w naszych społecznościach online i offline.
W następstwie tej strategii UE sfinansowała liczne działania mające na celu pomoc w walce z seksualnym wykorzystywaniem i wyzyskiwaniem dzieci (ang. CSAE). Jednak informacje i wyniki są rozproszone i trudne do znalezienia dla decydentów, praktyków i innych zainteresowanych stron. Aby pomóc w tym wyzwaniu, została utworzona platforma prezentująca inicjatywy i najistotniejsze treści z projektów finansowanych przez UE - zbierając je w jednym miejscu i uzupełniając odpowiednimi zasobami z innych ważnych inicjatyw w całej Europie i na świecie.
Głównym celem jest uproszczenie szerokiego kontekstu związanego z przeciwdziałaniem wykorzystywaniu i wyzyskiwaniu seksualnemu dzieci, uzupełniając strategię UE. Podobnie jak ta strategia, strona internetowa Sparks in the Dark koncentruje się na trzech kluczowych filarach: zapobieganiu, wykrywaniu i dochodzeniu oraz wsparciu dla ofiar i ocalałych.
Sparks in the Dark łączy kluczowe raporty, newsy, wyniki badań i kampanie z projektów w jednym miejscu, aby pomóc zwiększyć świadomość na temat krytycznych zadań i problemów, którymi należy się zająć.
Projekt ARICA zapoczątkował inicjatywę kładąc podwaliny pod tę stronę internetową. Ostatecznym celem jest jednak uwzględnienie wszystkich inicjatyw finansowanych przez UE (ISF i Horyzont Europa, dotacje bezpośrednie itp.) oraz zbudowanie silnej społeczności zajmującej się przeciwdziałaniem CSAE. Obecnie strona jest administrowana przez PPBW.
Oczywiście tysiące organizacji prywatnych i charytatywnych wdraża fantastyczne działania na całym świecie, jednak umieszczenie wszystkich działań w jednym miejscu byłoby zbyt wymagające dla małej redakcji. Mimo to, doceniamy ogromne wysiłki i wkład wiodących inicjatyw na całym świecie.
Jak to działa?
Strona gromadzi i prezentuje najistotniejsze informacje na temat przeciwdziałania wykorzystywaniu i wyzyskiwaniu seksualnemu dzieci w jednym miejscu, filtrując je i podkreślając najważniejsze punkty w przyjazny dla użytkownika sposób. Celem jest przedstawienie treści prosto i zrozumiale. Nawet bez dogłębnej znajomości tematu, odbiorcy powinni być w stanie wyodrębnić istotne punkty.
Jeśli interesuje Cię możliwość dołączenia do społeczności Sparks, sprawdź tę stronę.
Kolejnym celem jest zaprezentowanie różnych inicjatyw (zarówno tych europejskich, jak i projektów spoza UE) walczących z wykorzystywaniem i wyzyskiwaniem seksualnym dzieci. Działania te mogą podkreślać swoją pracę w łatwo przyswajalnych, krótkich podsumowaniach przeznaczonych specjalnie dla decydentów i polityków. Ponadto profile w mediach społecznościowych mają być wykorzystywane do nawiązywania kontaktów z różnymi działaniami w celu dalszego rozpowszechniania ich wysiłków.