Projekt w realizacji

SAFE

Polsko-niemieckie działania na rzecz bezpieczeństwa

Informacje o projekcie

Akronim projektu
SAFE
Czas realizacji
09.2023-09.2024
Dodatkowe informacje
Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki

Opis

Opis projektu:

Projekt SAFE uzyskał finansowanie w 2023 roku z Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki (PNFN) na przygotowanie transgranicznej analizy bezpieczeństwa w obszarze polsko-niemieckiego pogranicza. Wśród planowanych działań znajduje się wzmocnienie współpracy pomiędzy oboma krajami w zakresie zapobiegania i kontroli przestępczości.

Koncepcja zostanie opracowana na podstawie efektów dwóch warsztatów dotyczących wymiany i ekspertyzy po stronie niemieckiej i polskiej z udziałem zidentyfikowanych kluczowych interesariuszy, takich jak przedstawiciele policji, samorządów lokalnych oraz społeczeństwa obywatelskiego. W centrum uwagi znajdą się kraje związkowe Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia i Berlin po stronie niemieckiej, natomiast po polskiej województwa zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie i wielkopolskie.

Działania będą odnosić się do przestępczości i zagrożeń, jak również subiektywnych ocen obywateli Niemiec i Polski w zakresie przypadków łamania prawa w obszarach przygranicznych. Podczas warsztatów zostaną przeanalizowane potrzeby oraz przyszłe wyzwania w dziedzinie zapobiegania przestępczości występującej na terenach leżących blisko granic pod kątem zintensyfikowanej współpracy polsko-niemieckiej. Projekt zidentyfikuje i przeanalizuje potencjał i wyzwania związane z możliwością przeprowadzenia tego badania.

Na koniec zespół realizujący SAFE podsumuje i oceni wnioski we wspólnym raporcie. Dokument będzie również zawierał rekomendacje na temat wymiany doświadczeń, a także monitorowania sytuacji i trendów w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa i jego percepcji w obszarze pogranicza polsko-niemieckiego. Wspomniane warsztaty odbędą się w Poczdamie i w Poznaniu.

Cele

  1. Przygotowanie analizy stanu bezpieczeństwa i jego percepcji przez mieszkańców regionu pogranicza polsko-niemieckiego.
  2. Porównanie wskaźników statystycznych dotyczących przestępczości i sytuacji bezpieczeństwa w celu opracowania zaleceń dla sektora publicznego, policji i administracji.
  3. Identyfikacja interesariuszy po obu stronach granicy, którzy powinni być zaangażowani w wymianę doświadczeń i stały monitoring sytuacji bezpieczeństwa na polsko-niemieckim pograniczu, ze szczególnym uwzględnieniem samorządów lokalnych oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego.
  4. Celem długofalowym jest powtarzanie analiz bezpieczeństwa w regularnych odstępach czasu, aby badać zachodzące zmiany i ocenić skuteczność podejmowanych działań. W ten sposób projekt wzmocni transfer wiedzy pomiędzy niemieckimi i polskimi podmiotami w zakresie prewencji kryminalnej.

Informacje na temat projektu SAFE można znaleźć również pod tym linkiem.

Konsorcjum

Instytucje realizujące projekt:

  • Brandenburski Instytut Społeczeństwa i Bezpieczeństwa (koordynator),
  • Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego (partner).

Finansowanie

Ten projekt został sfinansowany przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki.

Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie?

Napisz do nas: projekty@ppbw.pl

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail