Projekt w realizacji

KOBAN

Identyfikacja przyszłych możliwości dla profilaktyki społecznej

Informacje o projekcie

Akronim projektu
KOBAN
Fundusz
Horizon Europe
Czas realizacji
1.09.2024 – 31.08.2027
Strona internetowa
https://koban-project.eu/

Opis

KOBAN (jap. 交番, mały dzielnicowy posterunek policji w Japonii) przygotuje siły policyjne na przyszłość, w tym na zmiany społeczne i demograficzne, które będą miały wpływ na codzienną pracę policji.

KOBAN zajmie się wyzwaniami profilaktyki społecznej (ang.: Community Policing - CP) w Europie, w tym potrzebą wzmocnienia współpracy między władzami lokalnymi, społecznościami, organizacjami pozarządowymi i innymi zainteresowanymi stronami.

Stało się oczywiste, że istnieje potrzeba nowych modeli profilaktyki społecznej wspierających środowisko wymiany doświadczeń w całej UE i, co najważniejsze, większego zaangażowania obywateli w całym cyklu życia tej profilaktyki (w szczególności w zakresie etycznych i godnych zaufania innowacji naukowych i technologicznych oraz postępów w ciągłym szkoleniu). KOBAN został utworzony w celu realizacji tych zaleceń poprzez rozwijanie przełomowych możliwości i zdolności w zakresie ochrony ludności dla władz lokalnych i społeczności w celu stworzenia bezpieczniejszego środowiska.

Podejście KOBAN do profilaktyki społecznej kładzie nacisk na wykorzystanie małych, zdecentralizowanych jednostek policji, pracę zorientowaną na rozwiązywanie problemów oraz wysoki poziom zaangażowania obywateli i lokalnych partnerów, przy jednoczesnym skupieniu się na konkretnych trudnościach danej społeczności. KOBAN uznaje reaktywne, proaktywne i koaktywne podejścia do profilaktyki społecznej i kładzie szczególny nacisk na ułatwianie opartych na współpracy podejścia i rozwiązań dla policji i potrzeb społeczności, zapewniając jednocześnie, że lokalne siły policyjne są wyposażone w zdolności (wiedzę, umiejętności, technologie), których potrzebują do skutecznego gromadzenia danych wywiadowczych i reagowania na incydenty. Profilaktyka społeczna jako koncepcja została szeroko przyjęta w całej Europie. Nie oznacza to jednak, że istnieje obecnie ustandaryzowane podejście do strategii policyjnej, ponieważ zakres i forma jej wdrażania różni się w zależności od czasu i miejsca. Jedno jest jednak pewne: profilaktyka społeczna, aby odnieść sukces, musi być dostosowana do lokalnych potrzeb danego obszaru i konkretnego kontekstu społeczno-kulturowego, w którym ma miejsce, ponieważ na jej znaczenie i wdrażanie mają wpływ czynniki historyczne i polityczne, a także lokalne doświadczenia wpływające na zaufanie. KOBAN zapewni zatem kompleksowe, oparte na dowodach ramy zdolności dla profilaktyki społecznej, które mogą być dostosowane przez siły policyjne i społeczności w całej Europie do ich konkretnych potrzeb, perspektyw i kontekstów.

Rola PPBW:

Nasze obowiązki obejmują wszystkie główne zadania projektu, w tym opracowanie Modelu Kompetencji KOBAN – kompleksowych, opartych na dowodach ram dla profilaktyki społecznej, zorganizowanych wokół sześciu kluczowych wymiarów:

  • Budowanie zaufania;
  • Terminowa wymiana informacji;
  • Odpowiedzialność;
  • Spójność społeczności;
  • Zaangażowanie i partnerstwo;
  • Transformacja organizacyjna.

Model ten będzie pozwalał na dostosowanie przez siły policyjne i społeczności w całej Europie do ich konkretnych potrzeb, perspektyw i kontekstów. Jesteśmy również zaangażowani w definiowanie czynników kulturowych oraz w rozwój narzędzi i technologii wykorzystywanych w praktyce profilaktyki społecznej. Te ostatnie zostaną osiągnięte poprzez współtworzenie z lokalnymi siłami policyjnymi i społecznościami oraz zaprojektowane tak, aby zaspokoić specyficzne potrzeby danego obszaru zarówno dla policji, jak i obywateli. Naszym zadaniem będzie również pogłębianie analizy wymagań i potrzeb interesariuszy profilaktyki społecznej w obszarach pilotażowych oraz definiowanie warunków działania.

Nasza główna rola koncentruje się na przygotowaniu projektów pilotażowych (małych KOBANów) w 6 różnych lokalizacjach (Holandia, Polska, Finlandia, Hiszpania, Portugalia i Belgia) z udziałem interesariuszy profilaktyki społecznej, w tym obywateli. Podczas tych pilotaży będziemy testować i weryfikować rozwiązania stworzone w ramach projektu z udziałem i zaangażowaniem podmiotów profilaktyki społecznej.

Po każdym pilotażu wszystkie wyniki zostaną zebrane i zsyntetyzowane jako wkład w udoskonalenie i dopracowanie rozwiązań KOBAN (technicznych i nietechnicznych), a informacje zwrotne zostaną wykorzystane w kolejnych programach pilotażowych i zaangażowanych interesariuszach.

Cele

1) Wzmocnienie odporności społeczności na różnego rodzaju przestępstwa, w tym radykalizację, kierując się aspektami etycznymi, prawnymi, kulturowymi i społecznymi w środowiskach niejednorodnych i o złożoności społecznej, poprzez identyfikację obecnych i przyszłych wyzwań w społecznościach lokalnych oraz opisanie możliwości potrzebnych do skutecznego wdrażania profilaktyki społecznej przez policję i podmioty pozapolicyjne,

2) zwiększa i tworzy pozytywne, wzajemne i pełne szacunku interakcje cyfrowe między cywilami a policją w celu zwiększenia zaufania i zdolności do egzekwowania prawa poprzez dostarczanie innowacyjnych i nowych, opartych na sztucznej inteligencji, dostosowanych do potrzeb rozwiązań w zakresie komunikacji cyfrowej i analiz w celu skutecznego, przyszłościowego nadzorowania społeczności,

3) wyposaża policję i podmioty społeczne spoza organów ścigania w nowoczesny, modułowy program szkoleniowy profilaktyki społecznej do pracy w niejednorodnych środowiskach lokalnych o złożoności społecznej, w tym równoważenia potrzeb większości przy jednoczesnym uznaniu oczekiwań mniejszości i/lub wrażliwych podgrup, oraz

4) są integralną częścią profilaktyki społecznej, możliwą do przeniesienia i szeroko stosowaną przez lokalne podmioty policyjne w celu zwiększenia wykorzystania zdefiniowanych innowacyjnych rozwiązań.

Konsorcjum

Koordynator

National Police of The Netherlands (NPN), Holandia

Partnerzy

  • Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego (PPBW), Polska
  • Sheffield Hallam University (CENTRIC), Wielka Brytania
  • Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO), Holandia
  • Ianus Consulting Ltd (IANUS), Cypr
  • SAHER Europe OÜ (SAH), Estonia
  • VicomTech (VIC), Hiszpania
  • Centre for Research & Technology Hellas (CERTH), Grecja
  • TIMELEX (TLX), Belgia
  • Fińska Policja (FIMOI), Finlandia
  • Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu (KWPR), Polska
  • Policja Lokalna w Walencji (PLV), Hiszpania
  • Home Office (HO), Wielka Brytania
  • Policja Municypalna w Lizbonie (CML), Portugalia
  • Innovative Prison Systems (IPS), Portugalia
  • Erasmus University (EUR), Holandia
  • European Forum for Urban Security (EFUS), Francja
  • Czeska Policja (CP), Czechy
  • Policja Miejska Brukseli (POLBRU), Belgia

Finansowanie

Finansowane przez
Unię Europejską

Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie?

Napisz do nas: projekty@ppbw.pl

Informacje o projekcie

Akronim projektu
KOBAN
Finansowanie
Horizon Europe
Czas realizacji
1.09.2024 – 31.08.2027
Strona internetowa
https://koban-project.eu/

Powiązane aktualności

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail