
Po zakończeniu projektu europejskiego: jak ARICA zmierza ku wdrożeniu
W obliczu nieustannie rozwijających się zagrożeń w internecie, ochrona dzieci przed wykorzystaniem seksualnym jest coraz większym wyzwaniem dla organów ścigania…
ARICA to dwuletni projekt finansowany z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej, którego celem jest wsparcie organów ścigania w walce z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Jego celem jest między innymi opracowanie rozwiązań technologicznych, które zwiększą możliwości prokuratury i policji w postępowaniach dotyczących materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci, dostępnych online. Po zakończeniu projektu rozwiązania te zostaną nieodpłatnie udostępnione organom ścigania.
Tło problemu
Z roku na rok rośnie liczba przypadków zgłoszeń dotyczących materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci. W 2021 roku National Centre for Missing and Exploited Children w Stanach Zjednoczonych, organizacja pozarządowa odpowiedzialna za raporty CyberTip, otrzymała 29,3 miliona takich zgłoszeń. Wszystkie te zgłoszenia są wysyłane do organów ścigania na całym świecie. Był to wzrost o prawie 8 milionów zgłoszeń od 2020 r., z przewidywaniami, że w 2022 r. ten trend będzie się utrzymywał.
Komisja Europejska przyznaje dotacje państwom członkowskim i programom badawczym, które mogą pomóc w budowaniu bezpieczniejszej Europy, zwłaszcza dla dzieci. Dzięki unijnemu grantowi, konsorcjum projektu, składające się z instytucji badawczych, firm technologicznych i organów ścigania opracowuje program identyfikacji ryzyka bezpośredniego zagrożenia dla dzieci i społeczeństwa.
Projekt ARICA jest przykładem zdecydowanego zaangażowania Komisji Europejskiej w walkę z wykorzystywaniem oraz wyzyskiwaniem seksualnym dzieci.
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.
Koordynator:
Partnerzy:
Ufundowano ze środków Unii Europejskiej.
Napisz do nas: projekty@ppbw.pl
W obliczu nieustannie rozwijających się zagrożeń w internecie, ochrona dzieci przed wykorzystaniem seksualnym jest coraz większym wyzwaniem dla organów ścigania…
Mimo rosnących starań organów ścigania, wciąż rosną też liczby zgłoszonych przypadków seksualnego wykorzystania dzieci. Statystyki te budzą grozę, ale nie ustaj…
Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.
Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.
Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.
I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.
I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.
I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.