Walka z wykorzystywaniem seksualnym dzieci – start projektu ARICA
Mimo rosnących starań organów ścigania, wciąż rosną też liczby zgłoszonych przypadków seksualnego wykorzystania dzieci. Statystyki te budzą grozę, ale nie ustaj…
ARICA to dwuletni projekt finansowany z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej, którego celem jest wsparcie organów ścigania w walce z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Jego celem jest między innymi opracowanie rozwiązań technologicznych, które zwiększą możliwości prokuratury i policji w postępowaniach dotyczących materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci, dostępnych online. Po zakończeniu projektu rozwiązania te zostaną nieodpłatnie udostępnione organom ścigania.
Tło problemu
Z roku na rok rośnie liczba przypadków zgłoszeń dotyczących materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci. W 2021 roku National Centre for Missing and Exploited Children w Stanach Zjednoczonych, organizacja pozarządowa odpowiedzialna za raporty CyberTip, otrzymała 29,3 miliona takich zgłoszeń. Wszystkie te zgłoszenia są wysyłane do organów ścigania na całym świecie. Był to wzrost o prawie 8 milionów zgłoszeń od 2020 r., z przewidywaniami, że w 2022 r. ten trend będzie się utrzymywał.
Komisja Europejska przyznaje dotacje państwom członkowskim i programom badawczym, które mogą pomóc w budowaniu bezpieczniejszej Europy, zwłaszcza dla dzieci. Dzięki unijnemu grantowi, konsorcjum projektu, składające się z instytucji badawczych, firm technologicznych i organów ścigania opracowuje program identyfikacji ryzyka bezpośredniego zagrożenia dla dzieci i społeczeństwa.
Projekt ARICA jest przykładem zdecydowanego zaangażowania Komisji Europejskiej w walkę z wykorzystywaniem oraz wyzyskiwaniem seksualnym dzieci.
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.
Koordynator:
Partnerzy:
Ufundowano ze środków Unii Europejskiej.
Napisz do nas: projekty@ppbw.pl
Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.
Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.
Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.
I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.
I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.
I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.