Projekt w realizacji

2PS

Zapobieganie i Ochrona poprzez Wsparcie

Informacje o projekcie

Akronim projektu
2PS
Fundusz
Horyzont Europa
Czas realizacji
1.10.2022 - 30.09.2025
Strona internetowa
https://2ps-project.eu/
Informacje formalne

Opis

Projekt 2PS jest trzyletnią inicjatywą prewencyjną, która rozpoczęła się w październiku 2022 r. i potrwa do września 2025 r. Przez 3 lata międzynarodowe konsorcjum 2PS będzie pracować nad rozwiązaniami, których celem jest zmniejszenie skali zjawiska wykorzystywania seksualnego dzieci, w tym w cyberprzestrzeni.

Najpierw Zapobieganie

2PS i jego partnerzy uznają wykorzystywanie seksualne dzieci za poważny problem; nie usprawiedliwiają ani nie tolerują żadnej z jego form. Nie twierdzą także, że samo zapobieganie rozwiąże problemy, przed którymi stoją społeczeństwa w całej Europie i na świecie, takie jak dostępność materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci w cyberprzestrzeni lub nasilenie  przemocy seksualnej wobec dzieci w tym środowisku.

Niemniej jednak, 2PS i jego partnerzy stoją na stanowisku, iż  skuteczne stawianie czoła omawianym wyzwaniom, wymaga zwiększenia działań prewencyjnych. Zgodnie z tym przekonaniem, istotną część działań mających na celu  zapobieganie krzywdzeniu dzieci powinno stanowić wsparcie i specjalne usługi pomocowe przeznaczone dla osób narażonych na angażowanie się w nielegalne lub ryzykowne zachowania.

Jak ten projekt pomaga?

2PS ma na celu zapewnienie wsparcia przede wszystkim tym osobom, które jeszcze nie dopuściły się przemocy seksualnej wobec dzieci i są gotowe zaangażować się w jej zapobieganie. W przypadku, gdy popełnienie przestępstwa na szkodę dziecka miało już miejsce, zapewnienie wsparcia jego sprawcy ma na celu zapobieganie  ich popełnieniu w przyszłości.

Przedstawiciele podmiotów zaangażowanych w realizację projektu 2PS w pełni popierają działania policji i prokuratury i są świadomi, że nie wszystkie osoby reagujące pobudzeniem seksualnym na dzieci będą otwarte na przyjęcie pomocy, której celem jest zapobieganie dopuszczaniu się przez nie przemocy seksualnej wobec dzieci.

Wśród wielu różnych zadań, w ramach projektu zbudowane zostanie repozytorium usług i działań wspierających, które mogą pomóc osobom reagującym pobudzeniem seksualnym na dzieci  w kontrolowaniu tego stanu – w tym zainteresowania materiałami przedstawiającymi wykorzystywanie seksualne dzieci dostępnymi w cyberprzestrzeni.

Zespół projektowy składa się ze specjalistów z różnych dziedzin – razem zaangażowanych jest 20 formalnych partnerów z 14 krajów. W skład zespołu wchodzą krajowe infolinie, uniwersytety, przychodnie, psychologowie i seksuolodzy, organy ścigania, partnerzy technologiczni, organizacje pozarządowe i eksperci prawni. Ten multidyscyplinarny zespół dąży do osiągnięcia pozytywnych zmian, które pomogą  chronić dzieci przed przemocą seksualną.

Cele

Wśród głównych celów projektu można wyróżnić:

  1. Zintensyfikowanie działań prewencyjnych oraz zapewnienie wsparcia i usług osobom narażonym na ryzykowne zachowanie, aby zapobiec krzywdzeniu dzieci lub angażowaniu się w materiały, które budzą niepokój i mogą prowadzić do nielegalnego korzystania z treści.
  2. Zbudowanie repozytorium usług i działań wspierających, które mogą pomóc osobom reagującym pobudzeniem seksualnym na dzieci w kontrolowaniu tego stanu
  3. Zapewnienie wsparcia osobom, które jeszcze nie dopuściły się przemocy seksualnej wobec dzieci i są gotowe zaangażować się w jej zapobieganie, a gdy popełnienie przestępstwa na szkodę dziecka miało już miejsce, zapewnienie wsparcia jego sprawcy ma na celu zapobieganie ich popełnieniu w przyszłości.
Zapraszamy na stronę internetową projektu oraz jego profile na portalach X (dawniej Twitter) i  LinkedIn.

Konsorcjum

Koordynator:

  • Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego (PPBW) – Polska.

Instytucje realizujące projekt:

  • Uniwersytet Medyczny Charite – Berlin (CUB) – Niemcy,
  • Deep Blue SRL (DBL) – Włochy,
  • Niemiecki Uniwersytet Policyjny (DHPol) – Niemcy,
  • IANUS TECHNOLOGIES (IANUS) – Cypr,
  • Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego (NUDZ)– Republika Czeska,
  • Time.Lex (TLX) – Belgia,
  • Uniwersytet Wileński (VU) – Litwa,
  • Uniwersytet w Bergen (UiB)– Norwegia,
  • Instytut Karolinska (ANOVA)– Szwecja,
  • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (SM) –Finlandia,
  • Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku (KWPG) – Polska,
  • Komenda Główna Policji (NHP) – Polska,
  • Ochrona Dzieci (PC) – Finlandia,
  • Biuro Ekspertyz Internetowego Wykorzystywania Dzieci (EOKM) – Holandia,
  • Maltańska Policja – Malta,
  • Uniwersytecka Klinika Psychiatryczna w Bazylei (UPKBS) – Szwajcaria,
  • Szkocki Urząd Policji (Police Scotland) – Wielka Brytania,
  • Uniwersytet Nottingham Trent (NTU) – Wielka Brytania,
  • Uniwersytet Sheffield Hallam (CENTRIC) – Wielka Brytania.

Finansowanie

Ten projekt został ufundowany ze środków Komisji Europejskiej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie?

Napisz do nas: projekty@ppbw.pl

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail