Projekt w realizacji

EU Knowledge Hub – Europejskie Centrum Wiedzy o Przeciwdziałaniu Radykalizacji

Szkolenia, analizy i strategie zapobiegania radykalizacji postaw

EU Knowledge Hub

Informacje o projekcie

Akronim projektu
EU Knowledge Hub
Fundusz
Komisja Europejska
Czas realizacji
2024-2028
Informacje formalne

Opis

Radykalizacja prowadząca do postaw ekstremistycznych to złożony i wieloetapowy proces. W jego trakcie jednostki lub grupy stopniowo przyjmują coraz bardziej radykalne postawy i przekonania, które mogą prowadzić do napięć społecznych i problemów z integracją. W skrajnych przypadkach proces ten może skutkować akceptacją przemocy jako środka do osiągania celów politycznych lub ideologicznych, a nawet prowadzić do aktów terroryzmu.

Według raportu Europolu EU TE-SAT 2024, w 2023 roku na terenie Unii Europejskiej odnotowano 120 ataków terrorystycznych, z czego 98 zakończyło się powodzeniem, 9 było nieudanych, a 13 zostało udaremnionych. Najwięcej ataków przeprowadziły grupy separatystyczne (70 ataków), skrajnie lewicowe i anarchistyczne (32 ataki) oraz dżihadystyczne (14 ataków). Wskazuje to na utrzymujące się zagrożenie terroryzmem w Europie. Dlatego też w ramach Centrum Wiedzy podejmowane są działania mające na celu zapobieganie radykalizacji i przeciwdziałanie ekstremizmowi.

Europejskie Centrum Wiedzy o Przeciwdziałaniu Radykalizacji (EU Knowledge Hub on Prevention of Radicalisation) zrzesza praktyków, decydentów politycznych i badaczy zajmujących się prewencją radykalizacji. W ramach EU Knowledge Hubu będą realizowane wydarzenia, warsztaty, szkolenia i wizyty studyjne ukierunkowane na zapobieganie radykalizacji i strategiczną komunikację. Ponadto, na wniosek państw członkowskich i priorytetowych krajów trzecich, mogą być oferowane specjalistyczne konsultacje w wybranych obszarach. Centrum przeprowadza również pogłębione analizy, aby identyfikować i uzupełniać luki w istniejących badaniach i zasobach wiedzy w UE. Dodatkowo, opracowywane będą prognozy dotyczące przyszłych trendów i rozwoju zjawiska radykalizacji.

Cele

  • Integracja strategii lokalnych i krajowych z udziałem podmiotów rządowych, pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego,
  • zwalczanie przyczyn źródłowych radykalizacji i wspieranie integracji społecznej,
  • wzmocnienie pozycji podmiotów lokalnych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego,
  • dostosowanie rozwiązań do konkretnych lokalizacji i kultur,
  • przeciwdziałanie radykalizacji cyfrowej,
  • opieranie działań i planowanie przyszłych scenariuszy na podstawie rzetelnych badań,
  • współpraca z priorytetowymi krajami trzecimi.

Rola PPBW w EU Knowledge Hub - Europejskim Centrum Wiedzy o Przeciwdziałaniu Radykalizacji

Rola PPBW w projekcie EU Knowledge Hub - Europejskie Centrum Wiedzy o Przeciwdziałaniu Radykalizacji koncentruje się na obszarze szkoleń, analiz i wsparcia strategicznego.

PPBW pełni funkcję Lidera Komponentu “Szkolenia”. W gestii stowarzyszenia jest przygotowanie i organizacja szkolenia, zapewnienie mentoringu przyszłych pracowników i decydentów zajmujących się zapobieganiem i przeciwdziałaniem radykalizacji oraz koordynacja job shadowing dla praktyków, badaczy i polityków. PPBW wspiera również prace sekretariatu dla Panelu Tematycznego 4, który koncentruje się na wymiarze lokalnym, polaryzacji oraz budowaniu odporności.

Ponadto PPBW opracowuje metodologię ewaluacji działań realizowanych w ramach EU Knowledge Hub - Europejskiego Centrum Wiedzy o Przeciwdziałaniu Radykalizacji, aby skutecznie identyfikować ich wpływ i obszary wymagające dalszego rozwoju. Działania te wpisują się w szeroką strategię prewencji radykalizacji i ekstremizmu, stanowiąc istotny element przeciwdziałania zagrożeniom spowodowanym przez takie postawy w Europie.

Konsorcjum

Koordynator:

NTU – Dania

Partnerzy:

  • Polish Platform for Homeland Security – Polska,
  • Innovative Prison System IPS
  • EURICE - Niemcy,
  • Deep Blue - Włochy,
  • ELIAMEP – Grecja,
  • FUNDEA - Hiszpania,
  • CESIE - Włochy,
  • MVNIA - Rumunia,
  • KEMEA - Grecja

Finansowanie

Finansowane przez
Unię Europejską

Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie?

Napisz do nas: projekty@ppbw.pl

Informacje o projekcie

Akronim projektu
EU Knowledge Hub
Finansowanie
Komisja Europejska
Czas realizacji
2024-2028
Informacje formalne

Powiązane aktualności

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
MailerLite Accept*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    MailerLite Zgoda

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    MailerLite Zgoda

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      MailerLite Zgoda