Zakończony projekt

Standard cyberbezpieczeństwa PPBW

Standard cyberbezpieczeństwa PPBW

Logo STANDARDCYBER

Informacje o projekcie

Akronim projektu
STANDARDCYBER
Fundusz
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Czas realizacji
2.02.2019 – 31.07.2019
Strona internetowa
https://standard-cyber.ppbw.pl/

Opis

Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego opracowała Standard Cyberbezpieczeństwa przeznaczony zarówno dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i instytucji publicznych. Jego celem jest przygotowanie organizacji na zagrożenia płynące z korzystania z internetu.

1. STANDARD CYBERBEZPIECZEŃSTWA – DLACZEGO POWSTAŁ?
2. KORZYŚCI Z WDROŻENIA DLA FIRM I INSTYTUCJI PUBLICZNYCH
3. JAK WDROŻYĆ STANDARD CYBERBEZPIECZEŃSTWA?
4. DODATKOWE INFORMACJE

1. Standard Cyberbezpieczeństwa – dlaczego powstał?

Ze względu na nasilającą się skalę ataków dokonywanych przy pomocy internetu, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz instytucje publiczne narażone są na wiele nowych zagrożeń. Przez to organizacje są zmuszone do przeciwstawiania się tego rodzaju niebezpieczeństwom. Ponadto, ze względu na obowiązujące rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie ochrony danych osobowych (RODO), wszystkie firmy i instytucje zobowiązane są do należytej ochrony danych. Przetwarzanie takiego typu informacji w praktyce w zdecydowanej większości odbywa się w sposób elektroniczny. Zważywszy na to, wciąż poszukiwane są rozwiązania, które byłyby wsparciem w zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

W związku z tym Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego na podstawie analizy dostępnych standardów stwierdziła, że nie ma odpowiedniego standardu dedykowanego małym i średnim przedsiębiorstwom, a także instytucjom publicznym. Najbardziej znana Norma ISO 27001 – System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji – w praktyce jest przeznaczona dla dużych podmiotów, które mają wyspecjalizowane zespoły odpowiedzialne za bezpieczeństwo organizacji. W rzeczywistości mniejsze organizacje nie posiadają narzędzi do skutecznej walki z cyberzagrożeniami.

Z tych powodów Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego postanowiła to zmienić i opracować autorski Standard Cyberbezpieczeństwa. W tym celu PPBW wykorzystała doświadczenie nabyte zwłaszcza w trakcie uczestnictwa we wdrażaniu międzynarodowych standardów (ISO 27001, ISO 37001), jak i w procesie tworzenia nowych (członek grup roboczych przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym, współpraca z Europejską Organizacją Standaryzacyjną CEN). Od samego początku tworzenia Standard Cyberbepieczeństwa miał być pomocnym narzędziem, którego wykorzystywanie nie będzie powodowało uciążliwych prac, a także czasochłonnych zadań dla pracowników.

2. Korzyści z wdrożenia dla firm i instytucji publicznych:

  • Podniesienie świadomości pracowników w obszarze cyberbezpieczeństwa
  • Przygotowanie zarówno kadry zarządzającej, jak i pracowników na cyberzagrożenia
  • Zdiagnozowanie kluczowych elementów dla organizacji w celu skutecznego przeciwstawienia się cyberatakom
  • Lepsza ochrona danych osobowych
  • Dobór odpowiednich rozwiązań technicznych, dzięki którym organizacja skutecznie ochroni się przed cyberatakami
  • Zaimplementowanie elementów ISO 27001, co ułatwia przyszłe wdrożenie standardu, np. w przypadku rozwoju organizacji
  • Indywidualne podejście instytucji wdrażającej Standard do potrzeb danej organizacji w zakresie cyberbezpieczeństwa

3. Jak wdrożyć Standard Cyberbezpieczeństwa?

4. Dodatkowe informacje

Standard Cyberbezpieczeństwa został opracowany przez Polską Platformę Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która zrealizowała innowacyjny projekt pt.: „Cyberbezpieczeństwo – standard PPBW dla MŚP i instytucji publicznych”. Działanie zostało dofinansowane w ramach poddziałania 2.3.2. Bony na innowacje dla MŚP, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wykonawcą projektu jest Krakowskie Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH Sp. z o.o.

Więcej informacji na temat Standardu Cyberbezpieczeństwa PPBW znajduje się na stronie internetowej: standard-cyber.ppbw.pl.

Finansowanie

Całkowity koszt realizacji projektu: 116 358,00 zł, dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 97 239,79

Chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie?

Napisz do nas: projekty@ppbw.pl

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail