Podstawą bezpieczeństwa Polski są zarówno wewnętrzne starania, aby kraj był bardziej odporny na różnego rodzaju zagrożenia, jak również międzynarodowa współpraca w tym obszarze. Podążając za tym podejściem, rozpoczęliśmy realizację projektu SAFE prowadzonego we współpracy z naszymi niemieckimi sąsiadami.
Wspólna granica, wspólne wyzwania?
Celem inicjatywy jest opracowanie transgranicznej analizy bezpieczeństwa w obszarze polsko-niemieckiego pogranicza. Wśród planowanych działań znajduje się wzmocnienie współpracy pomiędzy oboma krajami w zakresie zapobiegania i kontroli przestępczości. Przedsięwzięcie finansuje Polsko-Niemiecka Fundacji na rzecz Nauki (PNFN).
Koncepcja zostanie opracowana na podstawie efektów dwóch warsztatów dotyczących wymiany i ekspertyzy po stronie niemieckiej i polskiej z udziałem zidentyfikowanych kluczowych interesariuszy, takich jak przedstawiciele policji, samorządów lokalnych oraz społeczeństwa obywatelskiego. W centrum uwagi znajdą się kraje związkowe Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia i Berlin po stronie niemieckiej, natomiast po polskiej województwa zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie i wielkopolskie.
Polsko-niemieckie rekomendacje
Działania będą odnosić się do przestępczości i zagrożeń, jak również subiektywnych ocen obywateli Niemiec i Polski w zakresie przypadków łamania prawa w obszarach przygranicznych. Podczas warsztatów zostaną przeanalizowane potrzeby oraz przyszłe wyzwania w dziedzinie zapobiegania przestępczości występującej na terenach leżących blisko granic pod kątem zintensyfikowanej współpracy polsko-niemieckiej. Projekt zidentyfikuje i przeanalizuje potencjał i wyzwania związane z możliwością przeprowadzenia tego badania.
Na koniec zespół realizujący SAFE podsumuje i oceni wnioski we wspólnym raporcie. Dokument będzie również zawierał rekomendacje na temat wymiany doświadczeń, a także monitorowania sytuacji i trendów w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa i jego percepcji w obszarze pogranicza polsko-niemieckiego. Wspomniane warsztaty odbędą się w Poczdamie i w Poznaniu.
Cele projektu:
- Przygotowanie analizy stanu bezpieczeństwa i jego percepcji przez mieszkańców regionu pogranicza polsko-niemieckiego.
- Porównanie wskaźników statystycznych dotyczących przestępczości i sytuacji bezpieczeństwa w celu opracowania zaleceń dla sektora publicznego, policji i administracji.
- Identyfikacja interesariuszy po obu stronach granicy, którzy powinni być zaangażowani w wymianę doświadczeń i stały monitoring sytuacji bezpieczeństwa na polsko-niemieckim pograniczu, ze szczególnym uwzględnieniem samorządów lokalnych oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego.
- Celem długofalowym jest powtarzanie analiz bezpieczeństwa w regularnych odstępach czasu, aby badać zachodzące zmiany i ocenić skuteczność podejmowanych działań. W ten sposób projekt wzmocni transfer wiedzy pomiędzy niemieckimi i polskimi podmiotami w zakresie prewencji kryminalnej.
Więcej informacji na temat projektu SAFE można znaleźć pod tym linkiem