Artykuł

Projekt SAFE-CITIES, czyli plan na poprawę bezpieczeństwa przestrzeni publicznych w Europie

Czas czytania: mins

Zapewnienie bezpieczeństwa w przestrzeniach publicznych to jeden z priorytetów Unii Europejskiej. Działając w tym zakresie, zespół projektowy SAFE-CITIES stworzy interaktywną platformę dla przedstawicieli służb bezpieczeństwa. 

Dzięki spotkaniu we włoskiej Genui, nasi przedstawiciele zacieśnili relacje z członkami konsorcjum oraz omówili najistotniejsze kwestie nadchodzących prac nad tą innowacyjną technologią.

SAFE-CITIES Kick-off meeting
Spotkanie rozpoczynające projekt SAFE-CITIES odbyło się w dniach 13-14 grudnia 2022 roku we włoskiej Genui.

Wiele miast w Europie zmaga się z utrzymaniem bezpieczeństwa w przestrzeniach publicznych. Wciąż jednak zarówno procedury, jak i dostępne narzędzia nie są w pełni wystarczające do jego zapewnienia, co stanowi wyzwanie dla całego sektora zajmującego się bezpieczeństwem publicznym. Przyszła platforma skupi w jednym miejscu narzędzia z zakresu bezpieczeństwa przestrzeni publicznych i umożliwi szkolenia w tym temacie.

Jedną z zalet tego oprogramowania będzie zgromadzenie i udostępnienie scenariuszy potencjalnych sytuacji zagrożenia oraz narzędzi ułatwiających zarządzanie incydentami. Ułatwi to praktykom skuteczne postępowanie w warunkach nagłego kryzysu. W rezultacie działania służb w przyszłości będą szybsze i efektywniejsze. Zapobieganie i walka z pożarami w budynkach, a także radzenie sobie z rozpraszaniem substancji chemicznych, biologicznych, radiologicznych i jądrowych to kolejne zagadnienia prezentowane na platformie.

W ramach projektu powstanie system zarządzania bezpieczeństwem i ochroną (T4S), którego zadaniem będzie wspieranie w zarządzaniu bezpieczeństwem tłumu. Ma on zostać stworzony na potrzeby służb takich jak centra zarządzania kryzysowego czy policja. Skutki zamachu podczas koncertu wokalistki Ariany Grande są świadectwem tego, że takie systemy są koniecznością. T4S ma poprawiać gotowość i wspierać przy podejmowaniu decyzji w przypadku sytuacji awaryjnych, wymagających częściowej lub całkowitej ewakuacji dużego obiektu takiego jak stadion bądź arena.

Co istotne, powstająca platforma jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Pracować nad nią będą partnerzy posiadający doświadczenie w rozwoju tego typu technologii. Członkowie konsorcjum mieli już okazję współpracować z służbami w ramach innych inicjatyw finansowanych m.in. przez Unię Europejską.

Nasz wpływ na ochronę miejsc publicznych

Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego bierze udział w podobnych przedsięwzięciach. Są to m.in. projekty PREVENT PCP oraz  APPRAISE. Celem pierwszego z nich jest stworzenie innowacyjnych rozwiązań m.in. do szybkiego i automatycznego wykrywania niebezpiecznych przedmiotów pozostawionych bez nadzoru oraz identyfikacji i śledzenia właścicieli. Z kolei w projekcie APPRAISE pracujemy nad wykorzystaniem najnowszych osiągnięć w zakresie analizy dużych zbiorów danych, sztucznej inteligencji i zaawansowanej wizualizacji, by zapewnić bezpieczeństwo cybernetyczne i fizyczne w przestrzeniach publicznych. Zachęcamy do zapoznania się z tymi projektami na naszej stronie.

Wierzymy, że doświadczenie, nabyte podczas podobnych działań, będzie stanowiło duże wsparcie dla projektu SAFE-CITIES. Na jego konsorcjum składa się osiemnastu partnerów z dziesięciu krajów europejskich, a planowany czas realizacji działań to 26 miesięcy. Polecamy obserwować nasze kanały komunikacji, by nie przeoczyć nowości związanych z tą inicjatywą.












ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail