Projekt SAFE – analiza percepcji bezpieczeństwa na pograniczu polsko-niemieckim

2024-10-04

Czas czytania: mins

W 2023 roku Brandenburski Instytut Społeczeństwa i Bezpieczeństwa (BIGS) w Poczdamie wraz z Polską Platformą Bezpieczeństwa Wewnętrznego (PPBW) uzyskał dofinansowanie od Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki (PNFRN) na projekt SAFE – Security Alliance for German-Polish Endeavors. Celem projektu było przygotowanie transgranicznej kryminologicznej analizy regionalnej obszaru pogranicza pomiędzy Polską a Niemcami.

Projekt rozpoczął się we wrześniu 2023 roku od zidentyfikowania interesariuszy uczestników warsztatów, które odbyły się w lutym 2024 roku w Poczdamie i marcu 2024 roku w Poznaniu. Warsztaty te zgromadziły przedstawicieli policji, samorządów i sfery publicznej, aby omówić potencjały, ryzyka i niezbędne zasoby do analizy. Warsztaty doprowadziły do ​​sformułowania kilku kluczowych ustaleń i rekomendacji dotyczących przeprowadzenia transgranicznej analizy kryminologicznej o charakterze regionalnym obszaru pomiędzy Polską i Niemcami. Jako obszar do przeprowadzenia pilotażowej analizy stanu percepcji bezpieczeństwa wśród mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza zdefiniowano po stronie polskiej powiaty Słubice i Krosna Odrzańskie, a po stronie niemieckiej Frankfurt nad Odrą oraz Cottbus.

Podczas warsztatów zauważono różnice w statystykach przestępczości między Polską a Niemcami. Analiza skupi się na porównywalnych kategoriach przestępstw, a pytania zostaną odpowiednio dostosowane. Badania pokazują, że Polacy wyżej oceniają bezpieczeństwo lokalne niż bezpieczeństwo w skali kraju. Kwestionariusz będzie rozróżniał bezpieczeństwo lokalne i ogólne oraz będzie dotyczył bezpieczeństwa związanego z bliskością granicy.

Kontekst graniczny wymaga zajęcia się przestępstwami, takimi jak przemyt, nielegalny transport towarów, ruch migrantów, handel ludźmi i przestępczość zorganizowana. Kwestionariusz obejmie również postrzeganie nowych zagrożeń, takich jak cyberbezpieczeństwo, oszustwa internetowe, dezinformacja i agresja w Internecie.

Zalecenia dotyczące poprawy bezpieczeństwa powinny być kierowane do władz lokalnych i podmiotów społecznych, w tym szkół, mediów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Badanie oceni poglądy mieszkańców na temat ich roli w zapobieganiu zagrożeniom bezpieczeństwa, kładąc nacisk na zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego w bezpieczeństwo publiczne.

Podsumowanie w wersji skróconej po polsku, angielsku i niemiecku dostępne jest tutaj:

SAFE – Koncepcja kryminologicznej analizy regionalnej obszaru polsko-niemieckiego pogranicza

SAFE – Concept for a Criminological Regional Analysis at the Border Region Between Germany and Poland

Safe – ein Konzept für Eine Kriminologische Regionalanalyse in der Grenzregion Zwischen Deutschland und Polen

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
MailerLite Accept*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    MailerLite Zgoda

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    MailerLite Zgoda

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      MailerLite Zgoda