W 2023 roku Brandenburski Instytut Społeczeństwa i Bezpieczeństwa (BIGS) w Poczdamie wraz z Polską Platformą Bezpieczeństwa Wewnętrznego (PPBW) uzyskał dofinansowanie od Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki (PNFRN) na projekt SAFE – Security Alliance for German-Polish Endeavors. Celem projektu było przygotowanie transgranicznej kryminologicznej analizy regionalnej obszaru pogranicza pomiędzy Polską a Niemcami.
Projekt rozpoczął się we wrześniu 2023 roku od zidentyfikowania interesariuszy uczestników warsztatów, które odbyły się w lutym 2024 roku w Poczdamie i marcu 2024 roku w Poznaniu. Warsztaty te zgromadziły przedstawicieli policji, samorządów i sfery publicznej, aby omówić potencjały, ryzyka i niezbędne zasoby do analizy. Warsztaty doprowadziły do sformułowania kilku kluczowych ustaleń i rekomendacji dotyczących przeprowadzenia transgranicznej analizy kryminologicznej o charakterze regionalnym obszaru pomiędzy Polską i Niemcami. Jako obszar do przeprowadzenia pilotażowej analizy stanu percepcji bezpieczeństwa wśród mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza zdefiniowano po stronie polskiej powiaty Słubice i Krosna Odrzańskie, a po stronie niemieckiej Frankfurt nad Odrą oraz Cottbus.
Podczas warsztatów zauważono różnice w statystykach przestępczości między Polską a Niemcami. Analiza skupi się na porównywalnych kategoriach przestępstw, a pytania zostaną odpowiednio dostosowane. Badania pokazują, że Polacy wyżej oceniają bezpieczeństwo lokalne niż bezpieczeństwo w skali kraju. Kwestionariusz będzie rozróżniał bezpieczeństwo lokalne i ogólne oraz będzie dotyczył bezpieczeństwa związanego z bliskością granicy.
Kontekst graniczny wymaga zajęcia się przestępstwami, takimi jak przemyt, nielegalny transport towarów, ruch migrantów, handel ludźmi i przestępczość zorganizowana. Kwestionariusz obejmie również postrzeganie nowych zagrożeń, takich jak cyberbezpieczeństwo, oszustwa internetowe, dezinformacja i agresja w Internecie.
Zalecenia dotyczące poprawy bezpieczeństwa powinny być kierowane do władz lokalnych i podmiotów społecznych, w tym szkół, mediów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Badanie oceni poglądy mieszkańców na temat ich roli w zapobieganiu zagrożeniom bezpieczeństwa, kładąc nacisk na zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego w bezpieczeństwo publiczne.
Podsumowanie w wersji skróconej po polsku, angielsku i niemiecku dostępne jest tutaj: