Po trzech latach realizacji projekt PARTICIPATION został sfinalizowany. Konferencja końcowa odbyła się w dniach 9-10 listopada w Rzymie, gdzie partnerzy spotkali się, aby podsumować wyniki prac. Tematy dyskusji stanowiły również teorie spiskowe i trendy związane z radykalizacją, a także rola społeczeństwa obywatelskiego i instytucji w zapobieganiu brutalnemu ekstremizmowi.
Głównym celem inicjatywy było zapobieganie prowadzących do przemocy ekstremizmowi, radykalizacji i polaryzacji. Narzędziami do osiągnięcia założeń są skuteczniejsza polityka społeczna i edukacyjna oraz interwencje skierowane do grup ryzyka. Aby zapewnić ich skuteczność, należało ustanowić całościowe ramy i zaangażować podmioty społeczne, społeczności lokalne, społeczeństwo obywatelskie i decydentów.
Jak sama nazwa wskazuje, projekt koncentrował się głównie na metodologii badań partycypacyjnych, w których uczestnicy laboratoriów społecznych i warsztatów mapowania społeczności współtworzyli wiedzę z zakresu ekstremizmu, radykalizacji i polaryzacji. W ciągu trzech lat ponad 1500 specjalistów z różnych krajów UE było zaangażowanych w ten proces.
PPBW pełniła rolę lidera dwóch działań:
- Analiza potrzeb szkoleniowych i edukacyjnych,
- Analiza kontekstu ekologicznego. Badanie młodzieży w kontekście miejskim i podmiejskim poprzez mapowanie społeczności.
Wyniki naszej pracy można znaleźć w raporcie z zakresu potrzeb szkoleniowych i edukacyjnych oraz wytycznych dotyczących działań związanych z mapowaniem społeczności.
Ponadto konsorcjum opracowało kilka narzędzi, które mogą być wykorzystywane przez praktyków do zapobiegania ekstremizmowi, radykalizacji i polaryzacji. Są to:
- PARTICIPATION Prevention Tools Database zawierająca metodologie i zestawy danych na temat radykalizacji i propagandy,
- PARTICIPATION Intelligent Engine, który zapewnia zaktualizowany przegląd trendów związanych z radykalizacją,
- Extremism & Radicalization Analysis Tool – wtyczka Google do wykrywania propagandy na dowolnej stronie internetowej.
Wszystkie inne wyniki projektu i raporty można znaleźć w sekcji Resources na stronie internetowej PARTICIPATION. Zapraszamy do zapoznania się z rezultatami 3-letniej pracy wykonanej przez zespół projektowy.