Pilotaż nr 4 odbędzie się podczas targów TRAKO (największe targi kolejowe) we wrześniu 2023 roku. Ćwiczenia rozpoczęły się jednak już 23 lutego na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Scenariusz obejmował napaść na uczestników Targów z użyciem broni białej (w tym przypadku noża), wzięcie zakładników, ewakuację, negocjacje, uwolnienie zakładników i zatrzymanie sprawcy. Symulowano również policyjną akcję operacyjną w sytuacji naruszenia strefy zakazu lotów nad terenem targowym przez niezidentyfikowanego drona i zatrzymania pilota.
W spotkaniu wzięli udział funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, przedstawiciele jednostki antyterrorystycznej, negocjatorzy oraz studenci Akademii Marynarki Wojennej, którzy odegrali role uczestników Targów. Obecne były również dwie osoby z Holo Light (partnera projektu), aby zobaczyć, jak wyglądają policyjne ćwiczenia. Po raz pierwszy wzięły one udział w szkoleniu policyjnym, które pozwoliło im zobaczyć, jak przebiegają działania operacyjne i zwizualizować, w jakiej sytuacji można zastosować ich rozwiązania technologiczne.
Holo Light opracowuje technologię opartą na AR (rozszerzona rzeczywistość), aby pomóc policji w ćwiczeniach. Zaprezentowali również swoje rozwiązanie, które służy do prowadzenia szkoleń strzeleckich z wykorzystaniem AR. Nowa technologia może pomóc zmienić szkolenia policji i z czasem sprawić, że staną się one bardziej opłacalne, na przykład poprzez zmniejszenie kosztów nabojów, które nie będą już potrzebne. Funkcjonariusze policji podzielili się wieloma komentarzami, które pomogą ulepszyć technologię.
Pilotaż był nie tylko świetną okazją do opanowania poszczególnych etapów scenariusza, ale również dał możliwość przećwiczenia działań operacyjnych Policji w przypadku ataku terrorystycznego.