Aktualności

Podsumowanie szkolenia dot. przemocy rówieśniczej w kontekście dzieci z rodzin migranckich

2022-07-27

Czas czytania: mins

Problemy i zagrożenia związane z integracją uczniów z rodzin migranckich są stosunkowo nowym zjawiskiem w polskim systemie edukacyjnym. Mając na uwadze istotę tego problemu, 21 lipca br. przeprowadziliśmy we Wrocławiu szkolenie pt. „Od alienacji i polaryzacji do bullying’u – jak rodzi się przemoc rówieśnicza? Jak zapobiegać i reagować w szkole?”.

Wydarzenie było częścią Laboratorium Społecznego (ang. Social Lab) poświęconego rozpoznaniu istotnych wyzwań dla społeczności lokalnej. Spotkanie adresowano do przedstawicieli organizacji pozarządowych pracujących z młodzieżą migrancką w placówkach oświatowych, którzy pełnią również rolę asystentów międzykulturowych pomagających w zaaklimatyzowaniu się w polskim systemie edukacji. Wśród uczestników przedsięwzięcia znalazły się osoby zajmujące się na co dzień podopiecznymi z Ukrainy oraz asystenci romscy.

Szkolenie poprowadziła Joanna Wajda, Wiceprezes Fundacji Dom Pokoju prowadzącej pogotowie mediacyjne wspierające szkoły w radzeniu sobie z wyzwaniami wynikającymi z zagrożenia przestępczością rówieśniczą. Tematem kursu były praktyczne techniki i narzędzia rozpoznawania postaw mogących prowadzić do przemocy, identyfikowanie motywacji i niezaspokojonych potrzeb uczniów będących przyczyną agresji, a także metody reagowania i rozwiązywania konfliktów. Formuła wydarzenia opierała się o pracę na realnych przykładach i praktykach działania pogotowia mediacyjnego.

Początek problemów związanych z integracją uczniów z rodzin migranckich to w głównym stopniu rok 2014 i rozpoczęcie pierwszego etapu wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wówczas do Polski napłynęła pierwsza fala migrantów. W kolejnych latach zjawisko narastało, a po 24 lutego 2022 roku stało się czymś masowym. Przesiedlanie się do naszego kraju dotyczy oczywiście również przybyszów z innych państw, także tych spoza Europy, jednakże to Ukraińcy stanowią zdecydowanie największą grupę napływową. Zjawisko integracji migrantów ukraińskich czy osób pochodzących z innych krajów będzie stale obecne w polskim systemie edukacyjnym i w społecznościach lokalnych.

W związku z tym ten istotny temat stał się przedmiotem zainteresowania europejskiego projektu PARTICIPATION, w ramach którego zorganizowano szkolenie. Jednym z celów prac projektowych jest analiza zjawisk prowadzących do polaryzacji, dyskryminacji i radykalizacji, a także formułowanie rekomendacji wskazujących, jak reagować na możliwe negatywne tendencje mogące skutkować przemocą.

Więcej informacji o PARTICIPATION można znaleźć pod tym linkiem

Pobierz raport podsumowujący poprzednie wydarzenie w formie Social Lab zorganizowane we Wrocławiu w dniach 6 oraz 7 czerwca br.


PARTICIPATION Social Lab - podsumowanie działań raport

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail