Artykuł

Podsumowanie projektu „ROZUMIEM=SZANUJĘ”

2022-09-08

Czas czytania: mins

Uczniowie (i nie tylko) I LO im. Tadeusza Kościuszki w Gorzowie Wielkopolskim mieli okazję wziąć udział w serii zajęć pilotażowego edukacyjnego programu zapobiegającemu radykalizacji wiodącej do dyskryminacji i mowy nienawiści pn. „ROZUMIEM=SZANUJĘ”.

W marcu 2022 uczniowie spotkali się z Kingą Białek – naszą ekspertką, psycholog i trenerką międzykulturową, która poprowadziła „Tydzień różnorodności kulturowej” oraz „Dyskusyjny Klub Filmowy – Piękno i wyzwania wielokulturowego świata”. Zajęcia miały na celu pozwolić młodzieży zrozumieć dylematy wielokulturowości – poznać i zgłębić różnice kulturowe i zwrócić uwagę na tolerancję odmienności oraz dowiedzieć się więcej o pięknie i wyzwaniach wielokulturowego świata poprzez dyskusję z filmem. Wydarzenie zostało przyjęte z dużym entuzjazmem, natomiast Kinga udzieliła wywiadu dla jednej z uczestniczek warsztatów. Materiał dostępny jest pod tym linkiem.

Kwiecień również był intensywnym czasem w projekcie, Mirosława Korejba – nasza ekspertka z doświadczeniem w pracy w Policji, podczas której pełniła funkcję Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu ds. Ochrony Praw Człowieka, zaprosiła dwóch prelegentów na zajęcia pt. „Żywa Biblioteka”. Pierwszy z nich, prawosławny ksiądz, opowiedział o różnicach między mniejszościami narodowymi i etnicznymi oraz o pomocy imigrantom. Kolejnym gościem był edukator, działacz społeczny i ekspert ds. przeciwdziałania radykalizacji w środowisku młodzieżowym, który porozmawiał z młodzieżą o zagrożeniach, jakie niesie za sobą radykalizacja. Wygłoszone prelekcje podniosły świadomość uczniów nt. tolerancji, jej braku oraz źródłach tych zachowań.

W kwietniu warsztaty w zakresie ćwiczenia umiejętności życiowych przeprowadziła również Monika Wiktorowicz-Sosnowska, dr nauk społecznych, socjolog pracująca z młodzieżą zagrożoną wykluczeniem społecznym. Warsztaty miały interaktywny charakter i były skupione na podniesieniu poczucia własnej wartości wśród młodzieży, emocjach, relacjach oraz problemach związanych ze stereotypami.

W projekcie przewidzieliśmy również wykłady dla rodziców uczniów I LO. Dnia 28 kwietnia odbyło się spotkanie poprowadzone przed Marzenę Kordaczuk-Wąs, dr nauk społecznych w specjalności socjologia bezpieczeństwa, autorkę i koordynatorkę merytoryczną projektu oraz Jakuba Horna, radcę prawnego i uczestnika wielu inicjatyw w obszarze bezpieczeństwa. Temat stanowiło następujące pytanie: „Radykalizacja – mit czy fakt?”. Wykład przybliżył rodzicom temat radykalizacji,  opisując jej proces, a także czynniki zagrożenia i rozpoznania przejawów zachowań radyklanych wśród młodzieży. Druga część wykładu dotyczyła aspektów prawnych i konsekwencji wynikających z użycia mowy nienawiści zarówno w realiach, jak i w Internecie.

Kolejne zajęcia przeznaczone dla rodziców, to wykład „Zrozumieć Nastolatka”, podczas którego dr Monika Wiktorowicz-Sosnowska przedstawiła wiedzę na temat czynów ryzykownych nastolatka (m.in. bunt adolescenta). Dorośli mogli rozwinąć umiejętności poprawnej komunikacji z dzieckiem i dowiedzieli się jaką rolę w kształtowaniu postaw pełnią kontekst społeczny i więzi rodzinne. Poznali również, czym jest konflikt i zachowanie ryzykowne, a także w jaki sposób radzić sobie w sytuacjach konfliktowych z nastolatkiem. Dodatkowo uczestnicy poznali, czym różni się konflikt od przemocy w rodzinie i jak jej przeciwdziałać. Zajęcia te zakończyły serię działań dla odbiorców z I LO w Gorzowie w ramach projektu „ROZUMIEM=SZANUJĘ”.

Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z wydarzeń dostępnymi na profilu facebookowym przedsięwzięcia.

Projekt został sfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.










ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail