Przeciwdziałanie zagranicznej manipulacji i ingerencji informacyjnej
Od ponad dekady zewnętrzna ingerencja w europejski dyskurs i media stanowią stale rosnące zagrożenie. Zjawisko to nazywane jest zagraniczną manipulacją i ingere…
"Badania i innowacje w obszarze bezpieczeństwa - wymiana międzynarodowych doświadczeń" - tak brzmiał tytuł konferencji zorganizowanej przez Polską Platformę Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej, która w dniach 11-12 maja 2016 roku odbyła się w Centrum Konferencyjnym Stadionu Narodowego w Warszawie.
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Rozwoju oraz Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Patronat medialny nad konferencją objął dziennik Rzeczpospolita oraz tygodnik Policja 997.
Wydarzeniem towarzyszącym konferencji był Dzień Informacyjny w obszarze "Bezpieczne społeczeństwa" Programu Horyzont 2020, który odbył się w dniu 10 maja 2016 roku przy wsparciu przedstawicieli Komisji Europejskiej i Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych REA.
Głównym celem konferencji była identyfikacja i wypracowanie optymalnych sposobów współpracy pomiędzy przedstawicielami nauki, przedsiębiorcami oraz służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne, w ramach prac badawczo-rozwojowych.
Podczas Dnia Informacyjnego (10 maja 2016 roku) szczegółowe informacje na temat obecnego konkursu z obszaru bezpieczeństwa Programu Horyzont 2020 przedstawili następujący prelegenci:
I dzień konferencji (11 maja)
Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od wystąpień Gości Honorowych:
Następnie, zaprezentowane zostały nowe możliwości finansowania przez Komisję Europejską działań służb i instytucji państwowych, zmierzających do wdrażania efektów prac B+R (mechanizmy POV, PCP, PPI). W tej części wystąpili:
W kolejnej sesji przedstawiciele Policji z Wielkiej Brytanii oraz Holandii podzielili się swoimi doświadczeniami z realizacji projektów B+R w obszarze bezpieczeństwa:
Modele finansowania badań w obszarze bezpieczeństwa w państwach UE - w tym kwestie praw własności intelektualnej do efektów prac B+R zaprezentowali:
Po krótkiej przerwie prezentację nt. Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa przedstawił dr Mieczysław Groszek - Wiceprezes Związku Banków Polskich.
Podczas pierwszego dnia konferencji odbyło się także podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy PPBW a ENLETS (European Network of Law Enforcement Technology Services).
II dzień konferencji (12 maja)
Gości konferencji przywitali prof. Emil W. Pływaczewski - Koordynator Główny Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Sebastian Serwiak - Zastępca Dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego, który podsumował wcześniejsze dwa dni obrad.
Po rozpoczęciu konferencji głos zabrali Goście Honorowi:
Następnie, prof. Lech Paprzycki - Prezes Sądu Najwyższego Kierujący Izbą Karną dokonał wprowadzenia do dyskusji, która była poświęcona próbie odpowiedzi na pytanie, czy możliwe jest zachowanie równowagi pomiędzy prawem do prywatności a koniecznością działań inwigilacyjnych prowadzonych przez służby mundurowe i specjalne.
W dyskusji uczestniczyli:
Do dyskusji odniósł się Honorowy Gość konferencji Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego, Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.
Dyskusja zakończyła się prezentacją dokonaną przez przedstawicieli TELESTE VIDEO NETWORKS oraz SATLAN, poświęconą wykorzystywaniu monitoringu wizyjnego w wykrywaniu i zwalczaniu przestępczości i terroryzmu.
Po przerwie, w drugiej części spotkania zaprezentowane zostały wyniki wybranych projektów B+R z obszaru bezpieczeństwa, finansowanych głównie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Kolejne Ponadto, wystąpienia dotyczyły tematyki cyberbezpieczeństwa oraz ochrony granic:
W konferencji oraz Dniu Informacyjnym uczestniczyli przedstawiciele Rządu RP oraz administracji państwowej, polskich i europejskich służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, sędziowie i prokuratorzy, przedstawiciele publicznych i niepublicznych uczelni wyższych, jednostek badawczo-rozwojowych, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy. Łącznie w wydarzeniach wzięło udział ponad 300 osób.
W konferencji uczestniczyli goście z następujących państw:
Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Litwy, Łotwy, Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwajcarii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.
Honorowymi Gośćmi konferencji byli:
Zadania postawione wobec Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynikające z dyskusji prowadzonej podczas konferencji:
Czas realizacji: czerwiec-lipiec 2016 rok.
Czas realizacji: czerwiec-sierpień 2016 - opracowanie metodologii i logistyki prac, wrzesień 2016-luty 2017 - organizacja eksperckich spotkań, merytoryczna praca nad dokumentami, marzec-maj 2017 - wypracowanie końcowego raportu, zawierającego rekomendacje zmian legislacyjnych.
Prezentacje z konferencji można zobaczyć tutaj.
Program konferencji dostępny jest tutaj.
Od ponad dekady zewnętrzna ingerencja w europejski dyskurs i media stanowią stale rosnące zagrożenie. Zjawisko to nazywane jest zagraniczną manipulacją i ingere…
Wyobraź sobie dzień bez dostępu do wody, prądu lub Internetu – niestety to całkiem prawdopodobny scenariusz. Infrastruktura krytyczna, odpowiadająca za sprawne …
W dniach 23-25 kwietnia pod patronatem PPBW odbędą się Targi SECUREX – międzynarodowa platforma wymiany wiedzy, innowacji i praktyki dla szeroko pojętej branży …
Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.
Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.
Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.
I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.
I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.
I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.