„Bezpieczeństwo, Europo!” Druga prezydencja Polski w Radzie UE
Polska po raz drugi objęła rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, wyznaczając agendę UE w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku. Motto – „Bez…
Czas czytania: mins
Zachęcamy do zapoznania się z relacją ze spotkania Centrum Innowacji Unii Europejskiej, które odbyło się w dniach 13-14 września w Brukseli. Tegoroczna edycja wydarzenia służyła przedyskutowaniu tematów dotyczących kształtowania odpowiedzialnych rozwiązań dla bezpieczeństwa wewnętrznego.
Centrum Innowacji UE to inicjatywa zrzeszającą projekty związane z bezpieczeństwem wewnętrznym. Pełni ona funkcję międzysektorowej platformy umożliwiającej współpracę wszystkich zaangażowanych podmiotów. Jej nadrzędnym celem jest koordynowanie i tworzenie przestrzeni do dzielenia się osiągnięciami opracowywanych i wdrażanych narzędzi oraz rozwiązań. Organizacja pracuje również nad dostarczaniem skutecznych innowacji wspierających wymiar sprawiedliwości i organy ścigania, a także oferuje rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa granic, migracji i tworzenia azylu. W skład Centrum wchodzą różne unijne agencje wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz Komisja Europejska (wraz z Wspólnym Centrum Badawczym), Sekretariat Generalny Rady UE i Koordynator ds. Terroryzmu.
Tegoroczne spotkanie podzielono na dwie części. Pierwszego dnia odbyły się cztery panele dyskusyjne. Omówiono kolejno tematy wykorzystania danych zgodnie z podstawowymi prawami, innowacji w monitorowaniu i nadzorze, cyfrowych narzędzi dochodzeniowych. Ponadto przedmiot rozmów dotyczył kwestii sprawiedliwości i odpowiedzialności: wizji przyszłości innowacji na rzecz bezpieczeństwa w kierunku odpowiedzialnego korzystania z technologii. Drugi dzień wydarzenia obfitował w dyskusje ekspertów na temat szyfrowania, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania lukami w zabezpieczeniach.
Celem sesji było omówienie zadań Centrum oraz zaproponowanie wspieranej przez innowacje drogi naprzód. Opierając się na dwóch konkretnych przykładach, projektów unijnych z dziedziny szyfrowania, paneliści zalecili stworzenie synergii między władzami publicznymi i prywatnymi operatorami, a także między organami ścigania i organami sądowymi różnych krajów. Uznali to za jedyną drogę walki z transgranicznym przestępczym wykorzystywaniem zaszyfrowanych platform komunikacyjnych. Uczestnicy omówili kwestię dostępu do dowodów cyfrowych w ramach dochodzeń karnych, przy jednoczesnym zapewnieniu najlepszej możliwej ochrony systemów cyfrowych oraz poszanowania podstawowych praw.
Na naszej stronie internetowej ukazał się artykuł dotyczący zaangażowania PPBW w funkcjonowanie Centrum Innowacji. Ze szczegółowym opisem wydarzenia i wyjaśnieniem jego znaczenia można zapoznać się pod tym linkiem. Organizatorzy przygotowali natomiast materiał wideo podsumowujący spotkanie w Brukseli, jak również raport przedstawiający poruszane tematy podczas paneli dyskusyjnych.
Polska po raz drugi objęła rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, wyznaczając agendę UE w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku. Motto – „Bez…
Rok 2025 dopiero się rozpoczął, ale Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego już działa na najwyższych obrotach. Przed nami czas nie tylko pełen nowych wyzw…
Jako Partner Instytucjonalny CYBERSEC CEE EXPO & FORUM 2024, zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu, które odbędzie się 19 i 20 czerwca w EXPO Kraków. CYBERSEC …
Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.
Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.
Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.
I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.
I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.
I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.