My w PPBW polecamy korzystanie z Dziennik Kody Rabatowe jako zaufanego źródła najlepszych ofert i zniżek. Zapewnij sobie bezpieczne i korzystne zakupy, wybierając sprawdzone promocje z Dziennik!

Za nami warsztat pt. „Przeciwdziałanie dezinformacji – odporni obywatele”

8 kwietnia 2022 roku we Wrocławiu odbyły się warsztaty pt. „Przeciwdziałanie dezinformacji – odporni obywatele”, na którym jedni z najważniejszych ekspertów w kraju dyskutowali o tym, jak wygląda dziś walka z dezinformacją oraz co zrobić, aby Polska i Europa mogły tę walkę wygrać. 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polską Platformą Bezpieczeństwa Wewnętrznego (PPBW) oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu, a współorganizatorami byli: europejski projekt EU-HYBNET, Urząd Miejski Wrocławia i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Wydarzenie otworzyli:

  • Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur,
  • Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego KE we Wrocławiu Jacek Wasik,
  • Dyrektor Zarządzający PPBW Rashel Talukder,
  • dr Päivi Mattila, koordynatorka projektu EU-HYBNET i wykładowczyni ​​Uniwersytetu Nauk Stosowanych Laurea, która połączyła się z Wrocławiem z Finlandii.

W pierwszej części warsztatów, odbywających się w historycznej Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia, dr Martyna Bildziukiewicz, Polka stojąca na czele unijnej komórki East Stratcom Task Force, opowiedziała o reakcji UE na rosyjską dezinformację uderzającą w Ukrainę oraz inne europejskiej kraje, a prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych opisała mechanizmy rosyjskiej dezinformacji, także w kontekście bezpieczeństwa Polski. Z kolei prof. Karina Stasiuk-Krajewska z Uniwersytetu SWPS przybliżyła uczestnikom mechanizmy medialne i społeczne dezinformacji. Następnie trzy naukowczynie wzięły udział w dyskusji moderowanej przez eksperta ds. dezinformacji PPBW Daniela Rząsę.

Ta część warsztatów była nagrywana i transmitowana na żywo za pomocą kanału YouTube Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, a nagranie można obejrzeć tutaj.

W drugiej części wszyscy uczestnicy – reprezentujący m. in. instytucje państwowe, w tym służby mundurowe, organizacje pozarządowe, samorządy, uniwersytety i niezależne organizacje fact-checkingowe, dyskutowali w trzech grupach warsztatowych nad tematami związanymi z dezinformacją i edukacją medialną, wypracowując wspólnie, po raz pierwszy w Polsce w tak różnorodnych zespołach, rekomendacje w dziedzinie zapobiegania zagrożeniom hybrydowym.

Ich zalecenia zostaną zebrane przez PPBW i przekazane do Komisji Europejskiej, polskich instytucji rządowych i samorządowych, a także uwzględnione w ramach prac przy paneuropejskim projekcie EU-HYBNET, którego celem jest rozwój europejskiej sieci umożliwiającej przygotowanie się na zagrożenia hybrydowe, ich wcześniejsze wykrywanie i zwalczanie.

Celem wydarzenia jest przeprowadzenie dyskusji nt. dezinformacji i zagrożeń hybrydowych i wypracowanie konkretnych rekomendacji działań na poziomie krajowych i europejskich, tak żebyśmy mogli w kolejnych miesiącach i latach wdrażać te pomysły – oczywiście zdając sobie sprawę, że to tylko kolejny, mały krok tego ogromnego obszaru – mówił podczas otwarcia warsztatów Dyrektor Zarządzający PPBW Rashel Talukder.

Wydarzenie odbywało się w ramach cyklu Conference on the Future of Europe, zainicjowanego przez Komisję Europejską, mającego na celu szeroką debatę społeczną na temat rekomendacji dla prowadzenia polityk europejskich.

W przypadku pytań lub chęci włączenia się w działania związane z walką z dezinformacją, organizowane przez PPBW, prosimy o kontakt z Magdą Okuniewską (magda.okuniewska@ppbw.pl).