Za nami pierwsza edycja konferencji „CP.1–Technologie”

W dniach 7-8 listopada 2019 roku w Warszawie funkcjonariusze służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, pracownicy instytucji publicznych oraz przedstawiciele nauki i biznesu uczestniczyli w pierwszej edycji konferencji pt. „Cyberprzestępczość.1 – Technologie” („CP.1–Technologie”). Organizatorami wydarzenia były Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Fundacja Przeciwdziałania Cyberprzestępczości oraz Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Idea organizacji dwudniowego spotkania poświęconego technologiom i zwalczaniu cyberprzestępczości narodziła się w wyniku chęci stworzenia forum dla firm oraz organizacji działających na rzecz cyberbezpieczeństwa, które umożliwiłoby im prezentację swoich produktów i rozwiązań. PPBW, jako instytucja biorąca udział w inicjatywach na rzecz poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa, postanowiła włączyć się w przygotowanie wydarzenia.

W trakcie dwóch dni konferencji uczestnicy brali licznie udział zarówno w panelu głównym, jak i sesjach warsztatowych, które pozwoliły zainteresowanym osobom dowiedzieć się szczegółów na temat dostępnych rozwiązań. Wszystkie prezentacje miały wysoce merytoryczny charakter i dostarczyły odbiorcom wielu detali na temat obecnych zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości oraz sposobach ich zwalczania. Ponadto, podczas konferencji „CP.1–Technologie” zaproszone firmy promowały własne produkty na specjalnie przygotowanych stoiskach.

konferencja-cp1-foto-1
Otwarcie konferencji przez prof. Jerzego Kosińskiego z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wśród obszarów stanowiących wyzwanie dla służb prelegenci wyodrębnili m.in. udostępnianie online materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci, ataki na sieci teleinformatyczne organizacji, pozyskiwanie i analizę danych z internetu czy też przestępstwa z wykorzystaniem darknetu i kryptowalut. Wiele z wystąpień miało na celu podniesienie świadomości wśród słuchaczy na temat sposobów zwiększenia bezpieczeństwa cybernetycznego swojej organizacji.

Wartość merytoryczna wygłoszonych prezentacji oraz późniejsze dyskusje w trakcie i po spotkaniu potwierdzają, iż inicjatywa może mieć realny wpływ na usprawnienie transferu wiedzy i technologii pomiędzy sektorem prywatnym a publicznym. Pozytywne opinie prelegentów oraz uczestników pokazują, że formuła wydarzenia się sprawdziła i należy zorganizować jego kolejną edycję w 2020 roku.

Program konferencji „CP.1–Technologie” można pobrać w tym miejscu.