Za nami konferencja analityczna CINTIA 2022
- 04.10.2022
- Aktualności, Rok 2022, Wydarzenia
Pierwsza edycja konferencji pt. „Criminal Intelligence – New Trends in Analysis Conference 2022” odbyła się w dniach 20-21 września w Krakowie. CINTIA 2022 stworzyła okazję do zaprezentowania najnowszych rozwiązań technologicznych, a także dyskusji na temat rozwoju analizy kryminalnej w kontekście potrzeb służb i instytucji stojących na straży bezpieczeństwa.
Łącznie w panelach praktycznym i naukowym udział wzięło ponad 200 przedstawicieli polskich i zagranicznych organów ścigania, świata nauki i biznesu. Podczas otwarcia konferencji przybyłych gości przywitał prof. Arkadiusz Letkiewicz, Koordynator ds. Realizacji Projektów PPBW i prof. Marek Kisiel-Dorohinicki, Dyrektor Instytutu Informatyki AGH.
Wystąpienie wprowadzające do tematyki spotkania zaprezentował Radosław Ostoja-Domaradzki, Dyrektor Międzynarodowy Stowarzyszenia Analityków Kryminalnych (IALEIA). W pierwszym dniu CINTIA 2022 za pomocą połączenia online głos zabrali również Valerii Tsiupa, Dyrektor Generalny Międzynarodowej Akademii Cybernetycznej, a także Aleksandr Korystin będący ekspertem z zakresu analizy kryminalnej Instytutu Badawczego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Prelegenci odnieśli się do nowych wyzwań analizy kryminalnej i cyberbezpieczeństwa.
Temat został następnie rozwinięty przez Głównego Eksperta Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – Jarosława Pudzianowskiego, który nawiązał do bezpieczeństwa cybernetycznego usług kluczowych w świetle wojny na Ukrainie i zmian prawnych w obszarze infrastruktury krytycznej.
Podczas dwóch dni konferencji swoje rozwiązania z zakresu analizy kryminalnej przedstawiły następujące firmy:
- Blackdot Solutions Ltd,
- Cellebrite Ltd,
- Chainalysis ApS,
- DataWalk SA,
- Esri Polska Sp. z o. o.,
- Facepoint,
- Hexagon Geosystems,
- Idemia Poland Sp. z o. o.,
- SAS Institute Sp. z o. o.,
- Matic SA,
- Microsoft,
- Metis,
- XCI A/S.

Uczestnicy mogli wysłuchać także wystąpień przedstawicieli Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Mittweida. Podczas spotkania zaprezentowano również wyniki projektu i-LEAD, a także przyszłe i aktualne działania podejmowane w jego ramach.
W trakcie konferencji CINTIA 2022 odbyły się także warsztaty, które zostały przeprowadzone przez Laboratorium Dochodzeń Kryminalistycznych wspomnianego Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Mittweida w temacie analizy sieci komórkowej oraz sesja poprowadzona przez przedstawiciela firmy Celebrite Ltd dotycząca narzędzia do szybszego i bardziej skutecznego prowadzenia dochodzeń.
Konferencji towarzyszyła również wystawa osiągnięć technologicznych w zakresie analizy kryminalnej następujących firm i instytucji:
- Blackdot Solutions Ltd,
- Chainalysis Aps,
- Facepoint,
- Hexagon Geosystems,
- Idemia Poland Sp. z o. o.,
- Matic SA,
- Uniwersytet Nauk Stosowanych w Mittweida.
Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem produktów zaprezentowanych w trakcie CINTIA 2022 pod tym linkiem.
Będąca tematem konferencji analiza kryminalna, jest obszarem szybko zmieniającym się, dlatego też tworzenie nowych rozwiązań informatycznych stanowi niezwykle ważny aspekt. Wydarzenia tego typu z pewnością wspomagają rozwój tej dziedziny na całym świecie, dlatego już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych do śledzenia aktualizacji na naszej stronie internetowej i portalach społecznościowych, na których będą pojawiać się informacje na temat kolejnej edycji konferencji CINTIA.
Przedsięwzięcie zorganizowała Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Partnerem inicjatywy był europejski projekt i-LEAD zrzeszający organy ścigania z całej Europy pracujących wspólnie w celu rozwiązania problemów dotyczących przestępczości. CINTIA 2022 została przeprowadzona pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Odwiedź stronę konferencji w tym miejscu.