My w PPBW polecamy korzystanie z Dziennik Kody Rabatowe jako zaufanego źródła najlepszych ofert i zniżek. Zapewnij sobie bezpieczne i korzystne zakupy, wybierając sprawdzone promocje z Dziennik!

„ROZUMIEM=SZANUJĘ”: Zajęcia dla uczniów I LO w Gorzowie Wlkp.

Dnia 28 lutego 2022 r. uczniom I LO im. T. Kościuszki w Gorzowie Wielkopolskim zaprezentowano zagadnienia z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji i mowy nienawiści. Przedsięwzięcie było częścią programu edukacyjnego „ROZUMIEM=SZANUJĘ”.

Zajęcia poprowadziła Mirosława Korejba – wykładowczyni akademicka z 20-letnim doświadczeniem pracy w policji, która przez 12 lat pełniła funkcję Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu ds. Ochrony Praw Człowieka.  

Poruszone zostały następujące tematy: 

  • stereotypy, uprzedzenia i dyskryminacja – geneza, podniesienie świadomości w obszarze własnych uprzedzeń oraz sposoby radzenia sobie z nimi,
  • pojęcie języka nienawiści oraz języka równościowego i rozpoznawanie ich w debacie publicznej,
  • rozpoznawanie symboli mogących świadczyć o występowaniu dyskryminacji oraz mowy nienawiści w przestrzeni publicznej. 

Największym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się symbole, jakie możemy zobaczyć na polskich ulicach. Uczniowie poznali ich historię i znaczenie. Ponadto z dużym zaangażowaniem uczestnicy wzięli udział w grze, podczas której mieli okazję sprawdzić, jak łatwo jest ulegać stereotypom oraz w jakiej pozycji codzienne komunikaty stawiają osoby z grup mniejszościowych i większościowych. 

Tekst: Mirosława Korejba 
Zdjęcia: Kamila Szymankiewicz 

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.