My w PPBW polecamy korzystanie z Dziennik Kody Rabatowe jako zaufanego źródła najlepszych ofert i zniżek. Zapewnij sobie bezpieczne i korzystne zakupy, wybierając sprawdzone promocje z Dziennik!

Rozstrzygnięcie konkursu „Ja-Ty. My-Oni. Oblicza różnorodności”

Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego do 26 września nadsyłali swoje prace kreatywne, a wśród nich zdjęcia, obrazy, podcasty czy relacje wideo. Wyłoniliśmy laureatów nagród, a dodatkowo wyróżniliśmy wyjątkowo zaangażowanych uczestników.

W ramach działań projektu „Rozumiem=Szanuję” zachęciliśmy lokalną społeczność do twórczego przedstawienia różnorodności obserwowanej w ich otoczeniu. Zadanie konkursowe wymagało dostrzeżenia bogactwa kulturowego, etnicznego, religijnego i społecznego w obszarze rówieśniczym, rodzinnym, szkolnym lub lokalnym. Prace miały skłonić do refleksji nad budowaniem zrozumienia odmienności. Jednym z założeń programu jest tworzenie przestrzeni do dialogu i pozytywnych relacji pomiędzy swoimi i obcymi oraz mniejszością a większością.

Z przyjemnością prezentujemy zwycięskie dzieła!

Laureaci

zdjęcie pt. ”Pokój” – Mariusz Sobkowiak 

Konkurs "Ja-Ty. My-Oni. Oblicza Różnorodności"

O swoim zdjęciu pisze: Dawny Żydowski dom przedpogrzebowy przy ulicy Słonecznej w Gorzowie z widocznymi na fryzie Gwiazdami Dawida, nad którym góruje krzyż znajdującego się za nim Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Świętego Wojciecha. Takie ujęcie obu obiektów mogłoby budzić negatywne skojarzenia jako dominacja kultury Chrześcijańskiej nad Judaizmem, który w wyniku wojennych działań został w naszym kraju praktycznie zniszczony. Dom przedpogrzebowy nie pełni swojej funkcji od czasu II wojny światowej i został zamieniony w budynek gospodarczy prywatnej firmy, a o jego niezwykłej historii świadczą tylko pozostałości płaskorzeźb. Na szczęście zdjęcie wykonałem tuż po deszczu, gdy na niebie ukazała się… tęcza. Stała się przypadkowo pięknym uzupełnieniem obrazu jako symbol Pokoju i biblijnego Przymierza, zachęcając, wzywając wręcz odbiorcę zdjęcia, do zjednoczenia obu, tak często skonfliktowanych, wyznań i narodów. Stąd fotografii nadałem tytuł „Pokój”.

Podcast „Rozmowa o wielokulturowości”- Pola Kosicka-Olkowska

Wyróżnieni autorzy

Magdalena Halina Wawrzyniak

O swoim zdjęciu: W swojej pracy mocno podkreślam rangę zrozumienia oraz szacunku. W moim uznaniu zaniechanie ocen może przynieść wzrost zarówno porozumienia, jak i wzajemnego poszanowania siebie nawzajem.

Jakub Amanowicz

Konkurs "Ja-Ty. My-Oni. Oblicza różnorodności."