Rozpoczął się europejski projekt pod nazwą FORMOBILE

Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest partnerem międzynarodowego projektu o akronimie FORMOBILE „From mobile phones to court – A complete FORensic investigation chain targeting MOBILE devices”, którego liderem jest University of Applied Sciences Mittweida (Uniwersytet Nauk Stosowanych Mittweida). Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020. Jego realizacja rozpoczęła się w maju 2019 roku i potrwa do kwietnia 2022 roku.

Głównym celem projektu FORMOBILE jest opracowanie rozwiązań pozwalających na pozyskiwanie wcześniej niedostępnych danych mobilnych, odblokowywanie urządzeń mobilnych, a także analizę danych z m.in. telefonów komórkowych, z uwzględnieniem potrzeb organów ścigania. Ponadto, w oparciu o zdefiniowane wymagania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, opracowany zostanie europejski standard dotyczący telefonów komórkowych. Wraz z rozwojem nowego standardu i nowych narzędzi, zaplanowane zostały szkolenia dla służb mundurowych.

W ramach projektu PPBW, jako lider Work Package 8, odpowiada za planowanie, opracowanie oraz koordynowanie wszelkich działań FORMOBILE związanych z komunikacją, rozpowszechnianiem i wykorzystywaniem wyników projektu.