Prototyp terminala radiokomunikacyjnego o zwiększonej odporności na zakłócenia i podsłuchy, przeznaczony dla administracji publicznej

Kierownik projektu:

  • Prof. zw. dr hab. inż. Andrzej Pach.

Instytucje realizujące projekt:

  • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – Lider Projektu;
  • DGT Sp. z o.o.;
  • PPBW Sp. z o.o.

Cel projektu:

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie prototypu innowacyjnego terminala telekomunikacyjnego, przeznaczonego do bezpiecznej realizacji usług transmisji głosu i danych w oparciu o komercyjne sieci bezprzewodowe GSM/UMTS/HSPA i CDMA2000 Rev. A, oraz sieci stacjonarne IP/VoIP.

Opis projektu:

Za pośrednictwem wytworzonego terminala realizowane będą usługi telefoniczne oraz szerokopasmowej transmisji danych, w tym dostępu do Internetu i Intranetu (bezpieczne tunelowanie VPN). Terminal ten zaoferuje pełną elastyczność w dostępie do sieci stacjonarnej i bezprzewodowej, a co za tym idzie znacznie podwyższy dostępność do usług w każdych warunkach. Dostęp do sieci UMTS/HSPA zapewni najszybszą transmisję danych w obszarach, gdzie operatorzy posiadają infrastrukturę 3G, z kolei dostęp do sieci CDMA2000 to możliwość realizacji usług transmisji głosu i szerokopasmowej transmisji danych w obszarach, gdzie nie ma zasięgu sieci UMTS/HSPA, oraz realizacji usług o gwarantowanej dostępności czy usług dyspozytorskich, które w odróżnieniu od sieci GSM oferują niektórzy operatorzy sieci CDMA2000. Podstawowe cele adresowane przez tworzony system to przede wszystkim niezawodność realizacji połączeń, gwarancja poufności transmitowanych danych oraz spójny system zarządzania.

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju