IN2PREV – Zapobieganie radykalizacji postaw przy jednoczesnym wspieraniu skutecznej integracji uchodźców i osób ubiegających się o azyl w Europie
- Projekty w trakcie realizacji
Koordynator:
- The University of Beira Interior – Portugalia.
Partnerzy:
- Innovative Prison Systems (IPS) – Portugalia,
- Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego (PPBW) – Polska,
- Euro-Arab Foundation for Higher Studies (FUNDEA) – Hiszpania,
- European Association for Social Innovation is a European network (EaSI) – Rumunia,
- Ministry of Internal Affairs of the Republic of Moldova – Mołdawia,
- Bureau of Migration and Asylum – Mołdawia,
- The Centre for Security Studies (CSS) – Bośnia i Hercegowina,
- Academy of the Police Force in Bratislava – Słowacja.
O projekcie:
IN2PREV – Egzekwowanie prawa i współpraca ze społecznością oraz podejście szkoleniowe w celu zapobiegania radykalizacji postaw poprzez zapewnienie skutecznej integracji uchodźców.
W ramach projektu przewidziane jest stworzenie europejskiej sieci, która będzie ułatwiać wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy organami ścigania, organizacjami pozarządowymi i ich członkami. Dodatkowo, zaprojektowane zostanie narzędzie do oceny podatności na zagrożenia związane z ekstremizmem pierwszej linii (FEVR-SES). Umożliwi to pracownikom organów ścigania i organizacji pozarządowych oszacowanie podatności uchodźców na radykalizację.
IN2PREV prezentuje mentorskie podejście dla programu skutecznej integracji uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Prace projektowe dążą do rozpoczęcia innowacyjnego programu szkoleniowego b-learning w celu zapobiegania i identyfikacji czynników ryzyka podatności na radykalizację uchodźców i osób ubiegających się o azyl.
Zostanie również ustanowiony kurs szkoleniowy b-learning w celu ułatwienia integracji uchodźców i osób ubiegających się o azyl poprzez mentoring. Zapewnienie szkolenia
e-learningowego dla trenerów przyczyni się do podniesienia umiejętności organów ścigania i członków organizacji pozarządowych w zakresie prowadzenia szkoleń dla innych specjalistów.
Główne cele projektu IN2PREV to:
- Ułatwienie procesu integracji uchodźców i osób ubiegających się o azyl.
- Wspieranie współpracy między podmiotami publicznymi (np. organami ścigania), organizacjami społecznymi, uchodźcami i przedstawicielami osób ubiegających się o azyl.
- Podnoszenie świadomości instytucji i praktyków społecznych w zakresie konkretnych potrzeb i wyzwań, przed którymi stoją uchodźcy i osoby ubiegające się
o azyl. - Ustanowienie strategii aklimatyzacji (odpowiednich dla każdego kontekstu krajowego) w celu złagodzenia trudności napotkanych w procesie integracji.
- Promowanie wczesnej identyfikacji (i zapobiegania) czynników ryzyka podatności na zagrożenia, które mogą prowadzić do radykalizacji.
- Zdefiniowanie procedur mających na celu śledzenie potencjalnych podatności (na poziomie poznawczym, behawioralnym i społecznym) na proces radykalizacji postaw.
- Zapewnienie interwencji podłużnej i międzysektorowej.
Okres trwania projektu: 01.11.2022-31.10.2025 (36 miesięcy)
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.
