ARICA – Ocena wskaźników ryzyka wykorzystania seksualnego dzieci
- Projekty w trakcie realizacji
Koordynator:
- Police University College (POLAMK) – Finlandia.
Partnerzy:
- European Research Services (ERS) – Niemcy,
- Johannes-Gutenberg-University Mainz (JGU) – Niemcy,
- Medical School Berlin (MSB) – Niemcy,
- Ministere de l’Interieur (PP) – Francja,
- Netherlands Institute for the Study of Crime and Law Enforcement (NSCR) – Holandia,
- Finnish Ministry of the Interior (INTERMIN) – Finlandia,
- Police Academy of the Czech Republic in Prague (PACR) – Czechy,
- Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego (PPBW) – Polska,
- Rigr.AI – Irlandia,
- Time.lex – Belgia.
Opis projektu
ARICA to dwuletni projekt finansowany z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Unii Europejskiej, którego celem jest wsparcie organów ścigania w walce z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Jego celem jest między innymi opracowanie rozwiązań technologicznych, które zwiększą możliwości prokuratury i policji w postępowaniach dotyczących materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci, dostępnych online. Po zakończeniu projektu rozwiązania te zostaną nieodpłatnie udostępnione organom ścigania.
Tło problemu
Z roku na rok rośnie liczba przypadków zgłoszeń dotyczących materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci. W 2021 roku National Centre for Missing and Exploited Children w Stanach Zjednoczonych, organizacja pozarządowa odpowiedzialna za raporty CyberTip, otrzymała 29,3 miliona takich zgłoszeń. Wszystkie te zgłoszenia są wysyłane do organów ścigania na całym świecie. Był to wzrost o prawie 8 milionów zgłoszeń od 2020 r., z przewidywaniami, że w 2022 r. ten trend będzie się utrzymywał.
Komisja Europejska przyznaje dotacje państwom członkowskim i programom badawczym, które mogą pomóc w budowaniu bezpieczniejszej Europy, zwłaszcza dla dzieci. Dzięki unijnemu grantowi, konsorcjum projektu, składające się z instytucji badawczych, firm technologicznych i organów ścigania opracowuje program identyfikacji ryzyka bezpośredniego zagrożenia dla dzieci i społeczeństwa.
Projekt ARICA jest przykładem zdecydowanego zaangażowania Komisji Europejskiej w walkę z wykorzystywaniem oraz wyzyskiwaniem seksualnym dzieci.
