My w PPBW polecamy korzystanie z Dziennik Kody Rabatowe jako zaufanego źródła najlepszych ofert i zniżek. Zapewnij sobie bezpieczne i korzystne zakupy, wybierając sprawdzone promocje z Dziennik!

Narzędzie wspomagające procedury śledcze wykorzystujące automatyczne wnioskowanie

Kierownik projektu:

  • prof. dr hab. inż. Czesław Jędrzejek – Politechnika Poznańska.

Instytucja realizujące projekt:

  • Politechnika Poznańska, Wydział Elektryczny, Instytut Automatyki i Inżynierii Informatycznej.

Cel projektu:

Przygotowanie prototypu systemu wspomagającego analizę dowodów AFIZ (Analizator Faktów i Związków).

Opis projektu:

Projekt dostarczy system ekspertowy dla analityka – policjanta. System oparty jest o bazę wiedzy, będącą interfejsem pomiędzy człowiekiem a informacją. Baza wiedzy będzie reprezentować wiedzę dziedzinową w sposób semantyczny (tzn. za pomocą ontologii w sposób zbliżony do sposobu opisu w języku naturalnym używanym przez człowieka) i wykorzystywać fakty dostępne informacje wprowadzone do systemu, oraz reguły.

Zastosowanie reguł wraz z ontologiami powinno umożliwić odkrywanie wiedzy, którą bardzo trudno uzyskać w przypadku samych zapytań do powszechnie stosowanych relacyjnych baz danych. W celu ilustracji, wyobraźmy sobie szafę z naszymi ubiorami (odpowiednik tzw. relacyjnej bazy danych). W prezentowanej analogii pojedynczy element ubioru odpowiada elementowi informacji. Po zadaniu żądania: podaj mi niebieską koszulę z długimi rękawami system sprawdzi czy taka tam jest i nam ją da. Spełnienie żądania: podaj mi ubiory na 3-dniową wycieczkę kajakarską wymaga bazy wiedzy. System musi rozumieć jak trzeba się ubrać na taką wycieczkę. Szafę (tak jak bazę danych) trzeba najpierw załadować, zarówno w stadium koncepcyjnym, tzn. jak rzeczy mają być porozmieszczane, wykorzystując narzędzia semantycznego opisu rzeczywistości, a potem zdecydować o zakupie konkretnych rzeczy, których nam brakuje.

We współpracy z policją opracowane zostaną procedury i praktyka użycia systemu. Funkcjonalności systemu obejmują wiele scenariuszy możliwych przestępstw gospodarczych, a także strategię poszukiwania kolejnych danych z systemów policyjnych i poza-policyjnych, w celu ekonomicznie efektywnego zgromadzenia dowodów.

 

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju