My w PPBW polecamy korzystanie z Dziennik Kody Rabatowe jako zaufanego źródła najlepszych ofert i zniżek. Zapewnij sobie bezpieczne i korzystne zakupy, wybierając sprawdzone promocje z Dziennik!

LION DC: Podsumowanie szkolenia dla służb nt. zwalczania przestępczości narkotykowej online

W dniach 12-14 lutego 2020 roku w ramach projektu LION DC odbyło się szkolenie skierowane do funkcjonariuszy z różnych krajów europejskich, zajmujących się przestępczością narkotykową w internecie. Sesja szkoleniowa została przeprowadzona na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Wydarzenie zorganizowali Partnerzy projektu LION DC – holenderski Instytut Technologii, Bezpieczeństwa i Ochrony (DITSS) wraz z holenderską Policją, holenderski Instytut Badawczy (TNO) oraz Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem KEMEA z Grecji. Prace organizacyjne i logistyczne wsparły Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

W szkoleniu wzięło udział dwudziestu funkcjonariuszy europejskich służb odpowiedzialnych za walkę z cyberprzestępczością.

W trzydniowej sesji wzięło udział dwudziestu funkcjonariuszy z takich krajów jak: Belgia, Bułgaria, Grecja, Holandia, Litwa, Rumunia i Polska. Zagadnienia tematyczne obejmowały m.in. sieć dark web, przeglądarkę TOR, kryptowaluty wraz z ich śledzeniem, narzędzia OSINT-owe oraz techniki śledcze w darknecie. Szkolenie miało charakter praktyczny, dzięki czemu uczestnicy nie tylko nabyli nową wiedzę, ale także przećwiczyli na konkretnych sprawach, jak wykorzystać ją w codziennej pracy.

W spotkaniu wzięły udział osoby zaangażowane również w inne projekty europejskie, takie jak i-LEAD oraz ANITA. Szkolenie rozpoczęła prezentacja AGH na temat narzędzi opracowanych przez zespół Laboratorium Informatyki Śledczej (FSLAB) dedykowanych służbom, natomiast po zakończeniu wydarzenia odbyło się wystąpienie polskiej firmy DataWalk oferującej rozwiązania analityczne dedykowane m.in. sieci dark web.

LION DC jest finansowany w ramach programu Unii Europejskiej Internal Security Fund Police. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na jego stronie internetowej oraz na profilach Twitter i LinkedIn.