Przez kilka ostatnich dni uczestniczyliśmy w konferencji PIER24 w Wielkiej Brytanii. PIER skupia ekspertów i wiodące organizacje, które przyczyniają się do postępu w dziedzinie zwalczania seksualnego wykorzystywania dzieci. Konferencja jest sztandarowym wydarzeniem w kalendarzu, przyciągającym czołowe postacie z całego świata, które dzielą się wynikami swoich badań oraz efektami inicjatyw i interwencji poświęconych ograniczaniu zagrożeń czyhających na dzieci w cyberprzestrzeni.
Statystyki udostępniane podczas wydarzenia przez te niesamowite organizacje pracujące nad uczynieniem internetu bezpieczniejszym dla dzieci współcześnie, jak i w przyszłości, są czasami tak przerażająco wysokie, że niemal znieczulają nas na znaczenie i rzeczywiste konsekwencje wyrządzonych szkód.
Wyróżniającym się aspektem konferencji jest rzeczywisty wpływ na jednostki i ich rodziny, które doświadczyły wykorzystywania seksualnego dzieci. Obejmuje to ofiary wykorzystywania, ale także członków rodzin i krewnych. Co więcej, musimy wziąć pod uwagę osoby powiązane z procesem i procedurami radzenia sobie z takimi nadużyciami, w tym policjantów prowadzących dochodzenia w sprawie przestępstw, nauczycieli, działaczy charytatywnych, sądownictwo, badaczy i wszystkie inne osoby, na które wpływ ma charakter i dotkliwość nadużyć.
Dane pochodzące z IWF i Canadian Centre for the Protection of Children – dwóch organizacji, które zostały zatwierdzone do aktywnego wyszukiwania i identyfikowania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci – ilustrują skalę omawianych kwestii. Możemy być zachęceni rosnącą identyfikacją i usuwaniem takich materiałów, ale jednocześnie poczuć się przytłoczeni wykładniczym wzrostem problemu.
Skłania nas to do refleksji nad Globalną Oceną Zagrożeń WeProtect Global Alliance z początku tego roku, która zawierała różne zalecenia dla rządów i przywódców politycznych na całym świecie, które należy pilnie przyjąć i wdrożyć w celu poprawy naszej pozycji i reakcji.
Jako organizacja, która wnosi wkład w tę dziedzinę poprzez działania policji i projekty takie jak CYCLOPES, ARICA i 2PS – opowiadamy się za i wspieramy reakcję całego systemu – która obejmuje zapobieganie, dochodzenie i wykrywanie oraz wsparcie dla ofiar, które doświadczyły takich nadużyć. Wzywamy osoby mające wpływy, aby zrobiły więcej, by rzucić światło na omawiane kwestie i zmusić firmy technologiczne na całym świecie, które ułatwiają i pod wieloma względami współuczestniczą w nadużyciach, do podjęcia działań.