Doskonale wiemy jak ważny jest udział praktyków pierwszej linii w inicjatywach badań i rozwoju. Dlatego w ramach projektu IN2PREV zaprosiliśmy do współpracy specjalistów pracujących na co dzień z uchodźcami i osobami szukającymi azylu.
Podczas dwóch spotkań zorganizowanych w ramach IN2PREV przez zespół Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego (PPBW) prowadziliśmy rozmowy na temat możliwości współdziałania w ramach tego projektu. Skupiliśmy się na podkreśleniu wagi praktyków pierwszej linii w tego typu przedsięwzięciach oraz wykazaniu potencjalnych przestrzeni, w których taką współpracę można prowadzić.
Na pierwsze z nich, które odbyło się 12 maja 2023 r. w biurze PPBW w Poznaniu, zaprosiliśmy przedstawicieli poznańskich organizacji rządowych i pozarządowych pracujących w obszarze integracji uchodźców. Mieliśmy przyjemność gościć jedenastu reprezentantów z:
- Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka,
- Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego,
- Fundacji Billingwo,
- Fundacji OPEN,
- Stowarzyszenia Projektów Międzynarodowych “Logos Polska”,
- Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu,
- Centrum Integracji Codzoziemców w Poznaniu (ROPS),
- Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego,
- Kancelarii Gniatkowski,
- Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu,
- Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu.
Z kolei drugie spotkanie, które odbyło się online 17 maja, było dla nas okazją do podjęcia rozmów nie tylko z instytucjami z Polski, lecz również z Ukrainy oraz Turcji.
Z naszej perspektywy istotne było pokazanie zakresu działań PPBW, omówienie celów projektu, jego planowanych rezultatów oraz potrzeby współpracy z zaproszonymi instytucjami. Prowadziliśmy ciekawe dyskusje, które pokazały jak niszowym tematem jest przeciwdziałanie radykalizacji i jak wiele można jeszcze w tym obszarze zrobić. Była to również okazja do bliższego poznania się i nawiązania kontaktów, które mogą w przyszłości się stać fundamentem dla dalszych współprac.
IN2PREV ma na celu dostarczenie praktykom pierwszej linii narzędzi pomocnych w procesie oceny podatności na radykalizację. Projekt ma także zapewnić szkolenia, w tym program mentoringu, jak i inne materiały, na przykład poradniki. Dużą wartością jest również budowanie sieci specjalistów z ponad 25 krajów, które współpracując razem na rzecz projektu mogą mieć realny wpływ na jego rezultaty.
Jeśli jesteś działaczem pierwszej linii w powyżej opisanym obszarze, chcesz brać aktywny udział w projekcie IN2PREV i dzielić się swoją wiedzą oraz pomysłami, a także zależy Ci na nawiązaniu relacji z innymi specjalistami i organizacjami działającymi na rzecz integracji uchodźców w całej Europie, zachęcamy do dołączenia do Sieci Praktyków IN2PREV poprzez ten formularz.