Artykuł

Gościliśmy Śródokresowe Sympozjum Interesariuszy MIRAD oraz spotkanie zespołu realizującego projekt

2022-10-19

Czas czytania: mins

Wydarzenia zorganizowane przez PPBW odbyły się 27 i 28 września w Poznaniu. W trakcie pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili Areszt Śledczy w Poznaniu oraz wzięli udział w spotkaniu projektowym. Drugi dzień przeznaczony był dla osób zainteresowanych rezultatami projektu MIRAD.

Główne tematy zaplanowane na 27 września dotyczyły dotychczasowych działań w ramach każdego pakietów prac (WP):

  • WP1: Zarządzanie i koordynacja
  • WP2: Rozwój narzędzi i szkolenia (ocena wiarygodności organizacji pozarządowych)
  • WP3: Indywidualne badanie pod kątem radykalizacji – adaptacja i poszerzenie o komponent uwzględniający ideologię
  • WP4: MIRAD – Podejście szkoleniowe metodą mieszaną
  • WP5: Modele i protokoły współpracy międzyinstytucjonalnej w kierunku skutecznego zaprzestania zaangażowania i udanej reintegracji
  • WP6: Upowszechnianie działań prowadzonych w ramach projektu

Rozmowy dotyczyły bieżących działań w ramach projektu. Ustalono między innymi, że warto poświęcić więcej uwagi prezentacji wyników projektu MIRAD. Istotny punkt programu stanowiło zaplanowanie i omówienie prac na najbliższe miesiące, uwzględniając kursy e-learningowe dla przedstawicieli Służby Więziennej, kuratorów i organizacji pozarządowych. Jednym z wyzwań sygnalizowanych przez partnerów było dotarcie z informacją o szkoleniach do jak najszerszej grupy osób zainteresowanych tematyką przeciwdziałania radykalizacji.

MIRAD Symposium
MIRAD Symposium

Drugiego dnia wydarzenia Interesariusze projektu MIRAD wzięli udział w sympozjum otwartym przez Edytę Pazurę-Umecką z PPBW oraz Pedro Liberado z portugalskiego Innovative Prison Systems (IPS), który przedstawił główne założenia projektu MIRAD. Dyskusję podzielono na trzy panele dyskusyjne. Pierwszy z nich skupił się na ciągle zmieniającym się charakterze ryzyka. Moderatorem tej sesji był Josep Garcia Colla z Europejsko-Arabskiej Fundacji dla Szkolnictwa Wyższego (FUNDEA). Podczas niej miała miejsce ożywiona dyskusja z udziałem Nadyi Radkovskiej związana z ustaleniami Grupy ds. Więziennictwa działającej w ramach Sieci Świadomości nt. Radykalizacji (RAN).

Ponadto zaprezentowana została perspektywa RAN dotyczącą oceny ryzyka, niektórych z najczęściej używanych narzędzi w Europie oraz zaleceń związanych ze świadomością w zakresie przeciwdziałania radykalizacji. Pedro Liberado i Vânia Sampaio (IPS) przedstawili zagadnienie podatności na radykalizację, a następnie Darina Sarafova z Centrum Badań nad Demorkacją (CSD) omówiła wielowymiarowe podejście do kwalifikacji zagrożenia radykalizacją. Na zakończenie panelu Chafiaa Djouadi z MSD poruszyła temat uwzględniania problematyki płci i rozpoznania ryzyka.

Główne przemówienie podczas Sympozjum zostało wygłoszone przez Cezarego Mecwaldowskiego z Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach oraz Wiaczesława Bosakevycha z Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy. Obaj prelegenci podzielili się spostrzeżeniami i faktami związanymi z przeszkodami, wyzwaniami i najlepszymi praktykami służby więziennej w Europie Środkowo-Wschodniej w zakresie resocjalizacji i reintegracji przestępców z obszaru brutalnego ekstremizmu i terrorystów (ang. VETO) z perspektywy odpowiednio polskiej i ukraińskiej. W drugim panelu dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas skupiła się na temacie ewolucji ruchów skrajnie prawicowych w Europie w ujęciu ostatnich pięciu lat. Następnie Ondrej Kolar z Akademii Policyjnej Republiki Czeskiej w Pradze omówił oznaki i wyzwania w monitorowaniu ekstremizmu wśród osadzonych.

MIRAD Symposium
MIRAD Symposium
MIRAD Symposium

Trzeci i ostatni panel  rozpoczęto od prezentacji Vasileiosa Gianniasa i Markosa Sangoyana z ramienia Centrum Akcji i Innowacji (KMOP), którzy omówili ocenę wiarygodności i możliwości organizacji pozarządowych w procesie resocjalizacji. Maria Stoyanova (CSD) i Raquel Venâncio (IPS)  skupiły się na temacie wzmocnienia współpracy wielosektorowej w celu skutecznej reintegracji radykalnych przestępców. Na zakończenie sesji Stanisław Czerczak z Fundacji CODEX przybliżył temat roli organizacji pozarządowych w podnoszeniu świadomości nt. radykalizacji.

Po każdym panelu uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, co zaowocowało ciekawymi dyskusjami. Wydarzenie zakończyło się sukcesem i było okazją do spotkania reprezentantów wielu profesji – przedstawicieli Służby Więziennej, kuratorów, organizacji pozarządowych oraz ekspertów. Dla partnerów konsorcjum MIRAD stanowiło to istotny wkład w przyszłe prace projektowe.

Więcej szczegółów o szkoleniach i innych wydarzeniach związanych z projektem MIRAD można znaleźć pod tym linkiem. 

MIRAD Symposium

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail