W maju minął pierwszy rok od rozpoczęcia realizacji projektu FORMOBILE. To idealna okazja do podsumowania prac mających na celu usprawnienie procesu śledczego związanego z analizą kryminalną urządzeń mobilnych.
Z powodu koronawirusa COVID-19 członkowie konsorcjum nie mieli ostatnio okazji do spotkania się, aczkolwiek, tak jak to robi wiele osób, instytucji oraz zespołów z całego świata, wszyscy są ze sobą w kontakcie online, a praca w tych nietypowych czasach odbywa się sprawnie. Na szczęście poszczególni partnerzy FORMOBILE aktywnie wykonują swoje zadania oraz uczestniczą w telekonferencjach, w związku z czym prace są na zakładanym wcześniej poziomie zaawansowania.
Pod wieloma względami pierwszy rok realizacji projektu miał za zadanie rozpowszechnić informację o inicjatywie, ale również, z pomocą instytucji zaangażowanych w poszczególne pakiety prac, zachęcić do aktywnego udziału w FORMOBILE osoby zajmujące się na co dzień analizą kryminalną urządzeń mobilnych. Jednym z celów było ujawnienie wymagań oraz wyzwań praktyków w tej dziedzinie z całej Europy, które następnie pozwoliły zespołowi projektowemu dokonać przeglądu aktualnego stanu wiedzy oraz wykonać niezbędną analizę istniejących luk z zakresu kryminalistyki urządzeń mobilnych.
W celu realizacji powyższych działań odbyła się seria spotkań zarówno w formie fizycznej, jak i online. Ponadto przeprowadzono wiele ankiet i wywiadów służących do zebrania wartościowych informacji od analityków kryminalnych. Poniżej przedstawiamy podsumowanie rezultatów poszczególnych pakietów prac.
Przegląd najważniejszych prac
Pakiet Prac nr 1:
- opracowanie szczegółowego kwestionariusza mającego na celu zebranie informacji od służb na temat potrzeb związanych z usprawnieniem procesu analizy kryminalnej urządzeń mobilnych;
- przygotowanie oraz przeprowadzenie tzw. próby pierścieniowej – serii testów służącej do porównania możliwości śledczych służb z poszczególnych krajów europejskich.
Pakiet Prac nr 2:
- wspieranie innych pakietów prac w wypełnianiu wszelkich wymagań prawnych;
- zaangażowanie w tworzenie „Planu Zarządzania Danymi” wraz z instytucjami z innych pakietów prac;
- dostarczenie zapisów związanych m.in. z ochroną danych osobowych na stronę internetową projektu, a także do ankiet i innych kwestionariuszy.
Pakiet Prac nr 3:
- zebranie informacji do raportu dot. standaryzacji, obowiązujących procedur oraz wytycznych w obszarze analizy kryminalnej urządzeń mobilnych w całej Europie;
- przegląd luk i wymagań z obszaru standaryzacji analizy kryminalnej urządzeń mobilnych;
- organizacja warsztatów z udziałem Europejskiego Komitetu Standaryzacji (CEN) w celu przygotowania nowego standardu z obszaru kryminalistyki urządzeń mobilnych.
Pakiety Prac nr 4-6:
- kontynuacja opracowania, rozwoju oraz testów dwunastu narzędzi, które zostaną opracowane w ramach FORMOBILE (te informacje są poufne, w związku z czym partnerzy projektu nie publikują szczegółów na tym etapie prac).
Pakiet Prac nr 7:
- przegląd i analiza aktualnie dostępnych kursów szkoleniowych z obszaru analizy kryminalnej urządzeń mobilnych.
- zebranie wymagań funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dot. opracowywanych szkoleń z zakresu analizy zawartości urządzeń mobilnych;
- robocza wersja programu szkoleń dla analityków kryminalnych urządzeń mobilnych (zostanie opublikowana wkrótce).
Pakiet Prac nr 8:
- wykonanie serii zadań na początku realizacji projektu, które miały na celu stworzyć podstawę do prowadzenia działań komunikacyjnych w ramach FORMOBILE;
- strona internetowa FORMOBILE, LinkedIn, Twitter;
- Newsletter FORMOBILE: Październik 2019 r., Styczeń 2020 r.;
- „FORMOBILE w skrócie” – broszura;
- „Korzyści dla służb związane z FORMOBILE” – broszura;
- opracowanie innych materiałów komunikacyjnych – dostępne pod tym linkiem.
Pakiet Prac nr 9:
- szczegółowe i rzetelne zarządzanie projektem – wspieranie liderów wszystkich pakietów prac oraz koordynowanie skutecznej komunikacji w zespole FORMOBILE.
Pakiet Prac nr 10:
- odpowiedzialność za wszelkie etyczne kwestie związane z projektem.
Pełne podsumowanie pierwszego roku realizacji FORMOBILE można znaleźć pod tym linkiem (tekst w wersji angielskiej).