FORMOBILE i CYCLOPES na konferencji „Przestępczość teleinformatyczna XXI w.” w Gdyni

W dniach 21-23 września 2021 roku w Gdyni odbyła się trzecia edycja Konferencji Naukowej „Przestępczość teleinformatyczna XXI w.” organizowana przez Akademię Marynarki Wojennej.  Tematem wiodącym wydarzenia były „Dowody cyfrowe. Między ujawnieniem a prezentacją”. 

Przedstawiciele Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego zostali zaproszeni do zaprezentowania dwóch europejskich projektów – CYCLOPES oraz FORMOBILE.   Pierwszy z projektów przedstawił Rashel Talukder, który jest także koordynatorem projektu CYCLOPES. Jego celem jest zbudowanie sieci i współpracy praktyków zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Jest to 5-letnia inicjatywa, która rozpoczęła się w maju 2021 roku.

Projekt FORMOBILE został zaprezentowany jako drugi. „Od telefonów komórkowych do sądu” poprzez „kompleksowy łańcuch dochodzeń kryminalistycznych dotyczących urządzeń mobilnych” to dwa kluczowe zdania, które mówią o celu FORMOBILE. Natalia Jarmużek-Troczyńska w swojej krótkiej prezentacji dokonała zajawki wyników FORMOBILE, których można spodziewać się w kwietniu 2022 roku. Wśród głównych rezultatów, które będą wspierać pracę służb, znajdują się innowacyjne narzędzia do efektywnego pozyskiwania, dekodowania, analizy i wizualizacji danych, a także szkolenia i wypracowany standard w tym zakresie.

W dniach 18-19 listopada 2021 roku Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego wraz z Partnerami Konsorcjum organizuje wydarzenie, podczas którego pokazane zostaną przykłady jak służby będą mogły skorzystać z wyników FORMOBILE w praktyce. Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem.

Oba projekty są finansowane przez Komisję Europejską w ramach Programu Horyzont 2020