Wydarzenie zamykające projekt INDEED oraz 2. Międzynarodowe Forum Polityki i Praktyków zgromadziło specjalistów, agencje, ekspertów, ewaluatorów, decydentów oraz przedstawicieli kluczowych projektów wspieranych przez Komisję Europejską. Uczestniczyło w nim ponad 30 różnych organizacji, w tym:
- Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Spraw Wewnętrznych,
- Grupa Robocza ds. Mobilizacji Zasobów, Monitoringu i Ewaluacji (RMME WG) w ramach Globalnego Porozumienia ONZ ds. Koordynacji Walki z Terroryzmem,
- Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy Europy (OSCE),
- Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN),
- Centrum Antyterrorystyczne Polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
- Międzynarodowe Centrum ds. Przeciwdziałania Terroryzmowi (ICCT),
- a także Szwedzkie Centrum ds. Zapobiegania Ekstremizmowi (CVE).
Podczas wydarzenia odbyło się 12 sesji tematycznych, w których wzięło udział ponad 45 prelegentów. Dyskutowano o kluczowych zagadnieniach, nowych horyzontach oraz innowacyjnych podejściach opartych na dowodach w dziedzinie polityki przeciwdziałania ekstremizmowi (P/CVE), deradykalizacji oraz zapobiegania przestępczości. Wśród tematów znalazły się między innymi:
- Kluczowe kwestie, ograniczenia i nowe horyzonty w polityce, praktyce i ewaluacji opartej na dowodach w obszarach P/CVE, deradykalizacji i zapobiegania przestępczości.
- Budowanie „infrastruktury” dla ewaluacji, nauki i doskonalenia.
- Projektowanie inicjatyw opartych na dowodach z myślą o ewaluacji – podejście i narzędzia INDEED.
Wszystkie prezentacje oraz nagrania z wydarzenia będą wkrótce dostępne na stronie projektu.
Wydarzenie stanowiło wyjątkową okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń w obszarze przeciwdziałania ekstremizmowi i deradykalizacji, gromadząc przedstawicieli różnych sektorów, aby wzmocnić i poprawić sposoby działania w tych dziedzinach. Była to również okazja do podsumowania projektu INDEED, który koncentruje się na promowaniu kultury ewaluacji i prezentacji narzędzi opracowanych w trakcie projektu, które będą wykorzystywane także po jego zakończeniu.
Celem wydarzenia było nie tylko zamknięcie projektu, ale przede wszystkim zaprezentowanie jego kluczowych rezultatów, które mogą stanowić cenną bazę dla przyszłych działań w tym obszarze, m.in. dla nowo uruchomionej inicjatywy EU Knowledge Hub w zakresie przeciwdziałania radykalizacji.
Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego była koordynatorem projektu INDEED oraz organizatorem wydarzenia końcowego. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację, uczestnikom oraz, przede wszystkim, prelegentom!