Aktualności

Ewaluacja – dlaczego tak rzadko ją przeprowadzamy

Czas czytania: mins

Ewaluacja, czyli systematyczna ocena skuteczności inicjatywy służy jej usprawnieniu, rozwojowi i lepszemu zrozumieniu. W przypadku szkoleń przekłada się bezpośrednio na jakość nauczania. Mimo to niekiedy obawiamy się jej, a nierzadko nawet traktujemy jako zagrożenie. Jak się do niej przekonać? Dlaczego powinniśmy ją stosować już od początku inicjatywy? I jak czerpać z niej najwięcej korzyści?

25 listopada 2022 r. w Warszawie odbyły się międzysektorowe warsztaty poświęcone potrzebom, wymaganiom, narzędziom i standardom szkoleniowym w zakresie projektowania oraz ewaluacji inicjatyw profilaktycznych. Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach projektu INDEED i brali w nim udział przedstawiciele różnych sektorów, w tym Policji, Służby Więziennej, kuratoriów sądowych, a także reprezentanci instytucji publicznych i uniwersytetów.

Przedmiotem warsztatów było projektowanie szkoleń z zakresu prewencji. Uczestnicy dyskutowali zarówno o dostępnych rozwiązaniach, jak i o przestrzeniach, które wymagają udoskonalenia. Taka wymiana doświadczeń praktyków i specjalistów pozwoliła wskazać sfery, na które projekt INDEED powinien położyć nacisk, by polscy odbiorcy wynieśli jak największą wartość z przygotowanych treningów. Rekomendacje te dotyczą merytorycznej strony szkoleń, ich formy, wykorzystywanych narzędzi oraz metod.

INDEED Workshop - Warszawa

Jednym z głównych punktów dyskusji była ewaluacja szkoleń i konieczność jej wprowadzenia już od samego początku całego procesu. Niestety okazuje się, że ta droga weryfikacji wartości inicjatywy jest wciąż za mało powszechna w Polsce. Uczestnicy wskazywali, że konstruktywną krytykę, którą oferuje ewaluacja, traktuje się niekiedy jak ryzyko, mogące podkopać sam projekt. Często obserwuje się wdrażanie jej tylko z uwagi na wymogi związane z finansowaniem, a nie ze zrozumienia takiej potrzeby. Brak doświadczenia w tym zakresie był również wymieniany jako bariera powodująca zbyt późne wprowadzanie ewaluacji, niewłaściwe jej stosowanie, a co za tym idzie niemożność poprawnego wykorzystania otrzymanych wyników.

Uczestnicy warsztatów uczulali, że powyższe przeciwności powinny zostać przezwyciężone, aby kolejne szkolenia przynosiły coraz większą wartość osobom biorącym w nich udział. Przede wszystkim należy promować kulturę ewaluacji jako narzędzia prowadzącego do ulepszania pracy, a nie krytykującego czyjeś starania. Należy też zapewniać odpowiednie fundusze na ten cel już podczas planowania samej inicjatywy i wdrażać badania od samego początku. Dobrym krokiem będzie również przygotowanie odpowiednich szkoleń z tego zakresu.

Dyskusja, moderowana przez dr Marzenę Kordaczuk-Wąs, naszą Ekspert w obszarze przeciwdziałania radykalizacji, okazała się bardzo owocna. Debata doprowadziła do zebrania wartościowych opinii i rekomendacji dotyczących oczekiwań wobec przyszłych kursów. Zostaną one wykorzystane w ramach projektu INDEED do opracowania skrojonych na miarę programów i materiałów szkoleniowych dla praktyków oraz instytucji zainteresowanych tematyką prewencji. Informacje na ich temat zostaną w przyszłości opublikowane na stronie projektu, która znajduje się pod tym linkiem.

INDEED Workshop - Warszawa

ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
MailerLite Accept*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    MailerLite Zgoda

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    MailerLite Zgoda

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      MailerLite Zgoda