W dniu 29 października 2021 r. odbyły się warsztaty dla młodzieży poświęcone edukacji medialnej i krytycznemu myśleniu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Młodzieżową Radę Miasta Poznania oraz Polską Platformą Bezpieczeństwa Wewnętrznego, we współpracy z europejskim projektem EU-HYBNET.
Warsztaty, w których wzięło udział prawie 50 uczniów szkół ponadpodstawowych z aglomeracji poznańskiej, poprowadził ekspert PPBW w obszarze przeciwdziałania dezinformacji – Daniel Rząsa. Zakres tematyczny spotkania objął szerokie spektrum rozpoznawania dezinformacji. Uczestnikom zaprezentowano jak odróżniać fake newsy od prawdziwych informacji, a następnie w jaki sposób potwierdzić, czy rzeczywiście wybrane wiadomości były fałszywe.
Bardziej szczegółowo omówiono także narastający problem tzw. deepfake’ów. Na koniec zgłębiono temat dezinformacji płynącej z nieprzyjaznych państw trzecich i badań ich motywów oraz typów działań. Jeden z paneli poświęcono tematyce cyberbezpieczeństwa, która wiąże się z działaniami dezinformacyjnymi. Warsztaty były nastawione na praktyczne i interaktywne ćwiczenia, poddając pod analizę wiele przykładów fake newsów z życia codziennego, w tym dezinformacji związanej z pandemią nasilającej tego typu działania.
Rozmaite zdarzenia na arenie krajowej i międzynarodowej ostatnich lat pokazały, jak ważne jest krytyczne myślenie i umiejętne korzystanie z mediów. Umiejętności te stanowią jedną z podstaw wzmacniania odporności obywateli na zagrożenia hybrydowe, w tym kampanie dezinformacyjne. Wyniki badań i rezultaty projektów prowadzonych w tym zakresie, w tym projektu EU-HYBNET finansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020, podkreślają, że jedną z najistotniejszych kwestii w obszarze przeciwdziałania skuteczności działań dezinformacyjnych jest edukacja medialna społeczeństwa w każdej grupie wiekowej.
Szkoły oraz organizacje zainteresowane współpracą w realizacji podobnych warsztatów i inicjatyw prosimy o kontakt. Zapraszamy na stronę internetową projektu EU-HYBNET oraz jego profile na portalach Twitter i LinkedIn. Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony internetowej Młodzieżowej Rady Miasta Poznania oraz jej konta na Facebooku.