Artykuł

Czy był to dobry rok? Sami oceńcie ­– podsumowanie 2023 w PPBW

2024-01-31

Czas czytania: mins

Kiedy spoglądamy za siebie okazuje się, że rok 2023 był bardzo aktywny. Nowe projekty, współprace, szkolenia i spotkania oraz ogrom wykonanych zadań – to nawet w części nie opisuje, jak wiele się wydarzyło. Zapraszamy zatem do krótkiego podsumowania minionego roku i jego wybranych wydarzeń!

Podsumowanie w wersji wideo:

Identyfikacja Wizualna

Nasza praca w dużej mierze dotyczy wspierania zewnętrznych inicjatyw, ale to podsumowanie zaczniemy od czegoś wewnętrznego. Jedną z najbardziej rzucających się w oczy zmian wprowadziliśmy w PPBW już pierwszych miesiącach 2023. Wykonaliśmy skok ku nowoczesności dzięki rebrandingowi naszej organizacji – nowe logo, odświeżona szata graficzna strony internetowej i materiałów wizualnych. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych zmian i planujemy je kontynuować. Już niebawem kolejne udoskonalenia zostaną wprowadzone na położonych dotychczas fundamentach.

PPBW - rebranding

20 Projektów

Projekty badawczo-rozwojowe pozostają jednak kluczowym filarem naszej pracy, a tych mieliśmy w minionym roku aż dwadzieścia! Są to zarówno inicjatywy krajowe, jak i finansowane przez Komisję Europejską, z których jesteśmy koordynatorami aż trzech. Mowa tutaj o INDEED, CYCLOPES oraz 2PS. Pełną listę projektów można znaleźć tutaj.

W tym czasie sfinalizowaliśmy cztery projekty, w tym takie, które znacząco przyczyniły się do uczynienia z PPBW organizacji, jaką jest obecnie. I-LEAD był dla nas bardzo ważną inicjatywą, z którą pożegnaliśmy się w Atenach podczas fantastycznego wydarzenia zamykającego projekt. Był on poświęcony tworzeniu i koordynacji sieci praktyków skupionych na wykorzystywaniu innowacyjnych technologii i rozwiązań w służbach mundurowych. PPBW była zaangażowana w wiele zadań, w tym w organizację kilku Dni Przemysłu i Nauki (Industry & Research Days), gdzie blisko współpracowaliśmy w licznymi partnerami, w tym z EUROPOL Innovation Lac i ENLETS.

Przez ostatnie lata skupialiśmy się także na inicjatywach wspierających przeciwdziałanie radykalizacji oraz ekstremizmowi i właśnie w tym roku zakończonych zostało kilka projektów z tej dziedziny. Projekt edukacyjny Rozumiem Szanuję wspierał zapobieganie radykalizacji wiodącej do dyskryminacji i mowy nienawiści w środowisku szkolnym. Z kolei PARTICIPATION był inicjatywą prewencyjną przeciw ekstremizmowi, radykalizacji i polaryzacji mogących prowadzić do przemocy. Natomiast zamknięty wraz z końcem roku projekt MIRAD oferował między innymi innowacyjne szkolenia dla europejskich służb więziennych, kuratorskich i organizacji pozarządowych. Pomimo zakończenia powyższych inicjatyw, nadal wspieramy podobne działania i będziemy kontynuować wysiłki tej, jakże istotnej przestrzeni. Jesteśmy otwarci na możliwości współpracy z organizacjami wyznającymi podobne wartości ­– zapraszamy do kontaktu!

W 2023 roku swoje otwarcie miało aż sześć inicjatyw. Są to:

  • VR4REACT – Redukcja Agresji Reaktywnej Poprzez Wirtualną Rzeczywistość;
  • IN2PREV – Zapobieganie Radykalizacji Postaw przy Jednoczesnym Wspieraniu Skutecznej Integracji Uchodźców i Osób Ubiegających się o Azyl w Europie;
  • ARICA – Ocena Wskaźników Ryzyka Wykorzystania Seksualnego Dzieci;
  • CYRUS – Spersonalizowane i Dostosowane do Potrzeb Ramy Szkoleniowe w Miejscu Pracy, Zwiększające Umiejętności w Zakresie Cyberbezpieczeństwa w Różnych Sektorach Przemysłu;
  • SHIELD4CROWD – Zwiększenie Innowacyjności oraz Ustanowienie Kryteriów dla Zamówienia Przedkomercyjnego (PCP) na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Związanego z Zarządzaniem Tłumem w Przestrzeniach Publicznych w UE;
  • SAFE – Polsko-Niemieckie Działania na Rzecz Bezpieczeństwa.

Nowe Współprace

Partnerstwa i współprace są fundamentem sukcesów w dziedzinie bezpieczeństwa. Również naszym priorytetem jest nawiązywanie kontaktów z organizacjami o wspólnych wartościach, zarówno krajowymi, jak i europejskimi, zaangażowanymi w poprawę bezpieczeństwa w UE. Miniony rok odznaczył się nawiązaniem kilku ważnych kooperacji.

Dołączyliśmy do Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Technologii do Walki z Cyberprzestępczością (EACTDA). Stowarzyszenie to opracowuje rozwiązania technologiczne osiągalne dla europejskich organów ścigania bez kosztów licencji i z dostępem do kodu źródłowego.

Zaangażowaliśmy się ponadto we wspólne działania z Polskim Towarzystwem Bezpieczeństwa Narodowego (PTBN). Nasza współpraca dotyczy między innymi szkoleń, organizacji wydarzeń i przygotowywania wniosków o granty w zakresie infrastruktury krytycznej oraz walki z terroryzmem.

Nawiązaliśmy także współpracę z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury w zakresie organizowania i realizacji szkoleń, konferencji, seminariów, innego rodzaju działań edukacyjno-upowszechniających oraz wspólnego składania wniosków o przyznanie finansowania na realizacje projektów z obszaru bezpieczeństwa wewnętrznego.

Wydarzenia

Organizacja wydarzeń jest jednym z centralnych zajęć PPBW. Zarówno małe spotkania na kilka-kilkanaście osób, jak i konferencje dla dużych grup odbiorców to codzienna praktyka zespołu Platformy w wielu projektach, również w minionym roku. Tutaj jednak skupimy się wyłącznie na wydarzeniach, które organizowaliśmy sami, z własnej inicjatywy.

Konferencja CINTiA 2023 to już druga edycja wydarzenia przyciągającego praktyków, naukowców i przedstawicieli przedsiębiorstw z zakresu cyberbezpieczeństwa i analizy danych. Odbyła się w dniach 19-21 września w Krakowie, we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą i projektem CYCLOPES. Sukces tego wydarzenia pchnął nas do podjęcia szybkiej decyzji o zorganizowaniu kolejnego. Już teraz możemy zatem zaprosić na konferencję CINTIA 2024!

Z kolei spotkanie pod tytułem „Rozwijanie kompetencji praktyków pracujących w dziedzinie przeciwdziałania radykalizacji” zostało zorganizowane przez PPBW przy współpracy z Collegium Civitas. Odbyło się 17 listopada 2023 w Warszawie i zgromadziło grono osób zawodowo zajmujących się lub zainteresowanych tą tematyką. Spotkanie było podzielone na trzy bloki tematyczne dotyczące dezinformacji prowadzącej do radykalizacji, potrzeb szkoleniowych służb w zakresie przeciwdziałania radykalizacji oraz skutecznego projektowania inicjatyw profilaktycznych i ewaluacji opartej na dowodach.

CINTIA 2023

Szkolenia

Nie możemy rzecz jasna zapomnieć o naszej działalności szkoleniowej. W minionym roku przeprowadziliśmy 32 szkolenia, w których wzięło udział aż 6841 uczestników! W tym czasie wprowadziliśmy też jeden nowy moduł szkoleniowy: Radykalizacja, Polaryzacja, Ekstremizm – Współczesne Zagrożenia dla Społeczeństwa. Kolejne edycje naszych szkoleń odbywają się na bieżąco, dlatego zachęcamy do sprawdzania naszego kalendarza. Jeśli zaś w Waszej organizacji macie specyficzne potrzeby szkoleniowe, również zachęcamy do kontaktu z naszym doświadczonym zespołem w celu sprawdzenia możliwości dopasowania oferty do konkretnych wymagań.

Komunikacja

Pełne podsumowanie naszej aktywności nie miałoby miejsca bez podania choćby najbardziej podstawowych informacji o działaniach zespołu do spraw komunikacji. Ilość wytworzonych przez nas narzędzi komunikacyjnych i materiałów wizualnych, takich jak strony internetowe, kanały mediów społecznościowych, prezentacje, roll-upy, logotypy, banery, infografiki, certyfikaty, identyfikatory i wiele innych jest tak duża, że nie sposób byłoby ich zliczyć. Nasze kreatywne zaangażowanie w liczne inicjatywy oraz działania kontynuujemy też w tym roku. Jeśli potrzebujecie wparcia naszych usług w tym zakresie, zachęcamy do kontaktu by przedyskutować opcje współpracy.

Ograniczymy się zatem do treści, które wyróżniają rok 2023 od poprzednich. W tym okresie skupiliśmy się bowiem na tworzeniu bardziej angażujących i edukacyjnych artykułów, które rozwijają wiedzę naszych odbiorców. Takich materiałów opublikowaliśmy piętnaście z szerokiego zakresu tematycznego, między innymi o przeciwdziałaniu wykorzystaniu seksualnemu dzieci, o istocie radykalizacji, zagrożeniach hybrydowych, skutecznej ewaluacji czy reaktywnej agresji.

Materiały tekstowe uzupełniają nasze produkcje wideo, których jakość również zmieniła się na przestrzeni ostatnich miesięcy. By wesprzeć nasze komunikacyjne działania opublikowaliśmy aż 37 nowych filmów, zarówno na naszym kanale YouTube, jak i na kanałach projektów. Pośród tych nagrań można znaleźć też edukacyjne, jak ten wywiad: Nowe technologie, a bezpieczeństwo przestrzeni publicznej – Jarosław Przyjemczak dla PPBW.

Czy 2023 był dobrym rokiem?

To zależy jak na to spojrzeć. Rok 2023 przyniósł w przestrzeni bezpieczeństwa wewnętrznego wiele wyzwań, bardzo często wywołanych nowymi technologiami. Jednak z drugiej strony mamy wciąż rosnącą liczbę innowacyjnych inicjatyw niosących pozytywną zmianę, a my możemy być dumni, że mamy w tym swój mały udział.

Kiedy pracę minionego roku zestawi się obok siebie, okazuje się, że faktycznie był to bardzo aktywny okres. Nie jesteśmy jednak zmęczeni i nie przewidujemy zmniejszania obrotów. Nadal jest bowiem sporo do zrobienia, a my mamy jeszcze wiele ambitnych planów. Będzie nam miło, jeśli będziecie towarzyszyć nam również w kolejnych miesiącach!

Zainteresowanych naszą pracą, zachęcamy gorąco do zapisania się na listę odbiorców newsletteru PPBW, w którym, raz na dwa miesiące, przesyłamy aktualizację z najważniejszymi wydarzeniami minionych tygodni.

Łukasz Kielban
Starszy Specjalista ds. Komunikacji
PPBW
ul. Słowackiego 17/11, 60-822 Poznań
ul. Słowackiego 17/11
60-822 Poznań
NIP: 783-161-82-32
REGON: 30029463000000
KRS: 0000251345
Dołącz do naszego newslettera!
Bądź na bieżąco z ważnymi wiadomościami.
Freshmail*
SHIELD4CROWD has received funding from the European Union's Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No 101121171

Dołącz do naszego Newslettera!

Dołącz do PPBW

    Freshmail

    Przemysław Dobrzyński

    Starszy Specjalista ds. Komunikacji

    Dołączyłem do Platformy w listopadzie 2017 roku. Przez długi czas byłem odpowiedzialny za realizację krajowych i europejskich projektów związanych z bezpieczeństwem. W związku z dynamicznym rozwojem PPBW oraz powstaniem Działu Komunikacji, zająłem się promocją i upowszechnianiem rezultatów naszych działań.

    Obecnie koordynuję komunikację projektów finansowanych przez UE z obszaru bezpieczeństwa. Do moich obowiązków należy również zarządzanie kanałami online PPBW oraz wspieranie zespołu w bieżących pracach.

    Posiadam szeroki zakres umiejętności, który pozwala mi realizować różnorodne zadania, takie jak tworzenie treści (teksty, zdjęcia, wideo), planowanie strategii komunikacyjnych i procesów, budowanie społeczności i relacji, a także administrowanie platformami online.

    Join our Newsletter!

    PPHS's Trainings Contact Form

    Freshmail

    Przemyslaw Dobrzynski

    Senior Communication Specialist at the Polish Platform for Homeland Security

    I’ve been working at PPHS since November 2017. For a long time, I was responsible for implementing both international and national security projects. As PPHS developed and the Communication Department was established, I was promoted to a role focused entirely on communication.

    I currently serve as the Communication & Dissemination Manager for EU-funded security projects. My responsibilities also include managing the online channels run by PPHS and supporting the team with ongoing tasks.

    I have a broad set of skills, enabling me to handle a variety of tasks such as content creation (texts, photos, videos), communication and process planning, community and relationship building, as well as managing online platforms.

    Join Our Team

      Consent*
      Freshmail